Pięciu osobom i jednej instytucji przyznano tegoroczne tytuły Świadka Historii. Wyróżnienia odbiorą osobiście, gdy ustaną przeszkody epidemiczne.
Ppłk Janusz Sermanowicz "Dyzma" (ur. w 1926 r.) był od 1942 r. żołnierzem podobwodu AK Skarżysko-Kamienna. Od 1944 r. służył w II batalionie 3. Pułku Piechoty Legionów AK por. Antoniego Hedy "Szarego". Wziął udział m.in. w akcji na więzienie w Końskich, akcji w Wólce Plebańskiej. Brał udział w Akcji „Burza”. Uczestniczył w powojennej konspiracji niepodległościowej. Pod dowództwem "Szarego" wziął udział w akcji rozbicia więzienia w Kielcach z 4 na 5 sierpnia 1945 r., w rezultacie której uwolniono żołnierzy podziemia niepodległościowego. Do 1947 r. działał w Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość". W życiu cywilnym pracował jako leśnik.
Jacek Smagowicz (ur. w 1943 r.) był m.in. czynnym działaczem "pierwszej" „Solidarności”, internowanym w stanie wojennym. Jako członek Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, doprowadził do zbudowania Pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 2016 r. założył krakowską Chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II - formację rycerską, której istotą jest m.in. patriotyzm realizowany przez uczestnictwo w akcjach o charakterze patriotycznym, krzewienie w społeczeństwie wartości patriotycznych, cechowanie się szczególnym przywiązaniem do znaków i barw narodowych.
Prof. Jerzy Giza (ur. w 1957 r.) był w latach 1980-1989 działaczem krakowskich i sądeckich środowisk niepodległościowych, m.in. autorem i współautorem wielu niezależnych wystaw historycznych, koncertów i obchodów świąt patriotycznych. Inicjator utworzenia lub przywrócenia kilkudziesięciu tablic i monumentów; w latach 1982-1987 członek Komitetu Opieki nad Kopcem J. Piłsudskiego w Krakowie oraz Instytutu Katyńskiego. Od września 1989 r. realizował swoją wizje wychowania patriotycznego jako nauczyciel i dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im Józefa Piłsudskiego w Krakowie, potem zaś Zespołu Szkół Społecznych. Jest autorem wielu książek i artykułów historycznych.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu Leśnicy łączy dbałość o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego. Każdego roku organizuje lub współorganizuje uroczystości patriotyczne i religijne, upamiętniających wydarzenia historyczne, m.in. uroczystości na Wykusie w Górach Świętokrzyskich i w Michniowie.
Nagrody Świadek Historii są wręczane od 2012 r. Wśród krakowskich laureatów znaleźli się m.in. kard. Franciszek Macharski, Kazimierz Cholewa, ks. Władysław Palmowski, Zbigniew Paliwoda, Wacław Szacoń, Stanisław Szuro, Tadeusz Bieńkowicz, Wojciech Narębski, Stanisław M. Jankowski, Karol Tendera, Aleksandra Szemioth, Ryszard Majdzik, Wanda Półtawska, Jerzy Bukowski, Amelia Dunin i prof. Adrianna Körmendy.
Sylwetki tegorocznych Świadków Historii przedstawiono obszerniej m.in. w relacji filmowej z dzisiejszej konferencji prasowej w krakowskim oddziale IPN, dostępnej w serwisie YouTube na kanale IPNtvPL.