Nowy numer 11/2024 Archiwum

W 2020 r. sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiedziło ponad 300 tys. pielgrzymów

W porównaniu do poprzedniego roku to niespełna 1/5 pątników i turystów przybywających do Kalwarii.

Miniony rok, naznaczony pandemią COVID-19, przyniósł duże zmiany w funkcjonowaniu kalwaryjskiego sanktuarium. - Wraz z wprowadzeniem obostrzeń sanitarnych pojawiły się nowe wyzwania - także dla duszpasterstwa. Tętniące życiem i modlitwą Dróżki Kalwaryjskie szczególnie w czasie Wielkiego Tygodnia, nagle opustoszały. Nie znaczy to jednak, że pielgrzymi zapomnieli o Kalwarii, a Kalwaria o nich - zaznacza o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik sanktuarium.

Choć tradycyjne Misteria Kalwaryjskie w Wielkim Tygodniu zostały odwołane, to pielgrzymi łączyli się z sanktuarium na modlitwie w domach - online, czyli dzięki transmisjom na żywo. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, odbyła się zaś w bazylice z udziałem zakonników i była transmitowana w TVP3 w paśmie ogólnopolskim.

- W tym okresie zanotowano największą oglądalność nabożeństw z bazyliki przez internet, sięgającą nawet 140 tysięcy - podkreśla o. Bukowski.

Z kolei sierpniowe uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP zostały zorganizowane zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami sanitarnymi. Odbywały się procesje i nabożeństwa w bazylice i na dróżkach, natomiast wydarzenia towarzyszące zostały odwołane.

Ze względu na ograniczenia również forma wielu pielgrzymek została zmieniona, m.in. na modlitwę w duchowej łączności z sanktuarium czy uczestnictwo online, a niektóre zostały całkowicie odwołane. - Co ważne, 29 kwietnia abp Marek Jędraszewski dokonał aktu zawierzenia archidiecezji krakowskiej Matce Bożej Kalwaryjskiej przed Jej cudownym obrazem - przypomina rzecznik sanktuarium i dodaje, że w sanktuarium cały czas modlono się o ustanie epidemii zarówno przez wstawiennictwo Maryi, jak i św. Szymona z Lipnicy, patrona w czasie epidemii. Jego relikwie nadal są wystawione na głównym ołtarzu, a modlitwa nie ustaje.

Rok 2020 był także czasem jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W Kalwarii, miejscu bliskim Ojcu Świętemu, z tej okazji odbywało się wiele inicjatyw. Przybyli tu m.in. biskupi polscy, którzy po poświęceniu i otwarciu nowej auli im. św. Jana Pawła II, zawierzyli siebie i Kościół w Polsce opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej. Z kolei podczas odpustu Wniebowzięcia NMP abp Marek Jędraszewski przekazał na ręce burmistrza miasta dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.

W 2020 roku minęło też 400 lat od śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora sanktuarium i założyciela miasta. W związku z tym zorganizowana została poświęcona mu sesja naukowa.

Ważnym wydarzeniem była też śmierć kard. Mariana Jaworskiego, emerytowanego metropolity lwowskiego, który zmarł 5 września. Pogrzeb hierarchy, nazywanego "kardynałem kalwaryjskim" (do sanktuarium pielgrzymował bowiem od zawsze i do końca swoich dni) odbył się 11 września w kalwaryjskiej bazylice. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, trumna z jego ciałem spoczęła w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

- Przez cały rok najważniejsze pozostało jednak sprawowanie sakramentów. Według stałego porządku celebrowane były Msze św. i nabożeństwa oraz spowiedź - z zachowaniem norm sanitarnych - mówi o. T. Bukowski. Wylicza też, że w klasztornej furcie i zakrystii zarejestrowanych zostało 18 326 pielgrzymów, a łącznie, w Kalwaryjskim Centrum Informacji, zakrystii i Domu Pielgrzyma odnotowano 314 020 pielgrzymów. Wzrosła natomiast liczba pątników nawiedzających Dróżki Kalwaryjskie indywidualnie i rodzinnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy