Trwa publiczne kwestowanie w ramach kolejnego, 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze względów epidemicznych wiele aukcji na ten cel odbywa się w internecie.
Tym razem pieniądze ze zbiórki, odbywającej się pod hasłem: "Gramy z głową", zostaną przeznaczone na kupno sprzętu dla oddziałów szpitalnych zajmujących się laryngologią, otolaryngologią i diagnostyką głowy.
Kwestowanie publiczne ma w tym roku swoją specyfikę. Dostosowując się do rygorów sanitarnych, wolontariusze noszą maski. Nie naklejają też serduszek WOŚP na płaszczach i kurtkach darczyńców, tylko dają im je do dłoni.
Na ulice Krakowa wyszło ponad 1,5 tys. kwestujących. W poprzednich edycjach akcji najwięcej było ich w centrum Krakowa, gdzie znajdowali wielu darczyńców, m.in. wśród tysięcy turystów. Ponieważ przez pandemię ta część miasta opustoszała, kwestarskie posterunki są bardziej rozrzedzone. Z myślą o potencjalnych darczyńcach posługujących się internetem, przygotowano interaktywną mapę miejsc, gdzie dzisiaj w Krakowie i jego okolicach będą stali do godz. 15 wolontariusze WOŚP. Można ją znaleźć m.in. tutaj.
W okolicach Rynku Głównego kwestowali m.in. w towarzystwie mamy Magdy dwaj bracia - 11-letni Szymon i 7-letni Staszek, ubrani w fantazyjne stroje zwierząt. - Chodzimy do Szkoły Podstawowej nr 49 w krakowskim Borku Fałęckim. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas pieniądze pomogą chorym - mówią młodzi wolontariusze. Kwestował także sam... Adam Mickiewicz. Jego pomnik oznaczono identyfikatorem o numerze... 40 i 4, nawiązującym do widzenia księdza Piotra z III części "Dziadów". U stóp pomnika umieszczono wielką skarbonę w kształcie serca, którą symbolicznie ochraniali członkowie historycznych grup rekonstrukcyjnych, odtwarzający formacje polskich wojsk specjalnych.
Instytucje lub osoby prywatne chcące wesprzeć akcję "Gramy z głową" przygotowały wiele ciekawych ofert aukcyjnych. Bronowicka Rydlówka - oddział Muzeum Krakowa - proponuje zwycięzcy swojej aukcji wykonanie we wnętrzu dworku, gdzie niegdyś odbyło się słynne wesele z dramatu Stanisława Wyspiańskiego, wykonanie profesjonalnej sesji fotograficznej. Akademia Górniczo-Hutnicza natomiast umożliwi zwycięzcy jej aukcji wysłanie balonem - aż do stratosfery - dostarczonego przez niego przedmiotu (byle jego waga nie przekroczyła pół kilograma).
Swoje dzieła plastyczne wystawili na aukcjach artyści profesjonalni, np. Łucja Kłańska-Kanarek, oraz amatorzy, np. Grażyna Fijałkowska, krakowska radna, malująca obrazy na wysokim poziomie, nawiązujące do sztuki okresu Młodej Polski. Na dobroczynną aukcję ofiarowała obraz "Paw w hortensjach". Dzisiaj przed południem osiągnął cenę 603 zł. Aukcja zakończy się w poniedziałek o godz. 18 na stronie portalu Allegro (adres do licytacji).
Zbiórka trwa także w innych miejscowościach Małopolski. W ramach finału akcji na rynku w Wadowicach 7 kucharzy z telewizyjnego programu "MasterChef" serwuje na wynos przygotowane przez siebie dania. Opisywany przez nas Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy w Stryszowie przekazał do sztabu WOŚP w Kalwarii Zebrzydowskiej swój kalendarz ścienny na rok 2021, który znalazł się na licytacji.
W tym roku w Krakowie nie będzie tradycyjnego koncertu finałowego na Rynku Głównym. Z Tauron Areny rozlegną się za to dźwięki hejnału mariackiego. Zagra tam również saksofonista Adam Pierończyk.
Krakowska radna Grażyna Fijałkowska wystawiła na aukcję dobroczynną swój obraz "Paw w hortensjach". Grażyna Fijałkowska