Nowy numer 16/2021 Archiwum

Feniks Złoty 2020 dla metropolity krakowskiego

Abp Marek Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

W uzasadnieniu werdyktu członkowie kapituły nagrody przekonują, że arcybiskup jest "kapłanem, który nie boi się medialnych ataków, co więcej w wielu sytuacjach odważnie i nieugięcie idzie pod prąd. W ślad za papieżem pokazuje, że trzeba myśleć, to znaczy opisywać rzeczywistość, walczyć o prawdę, nie szukać wrogów, ale pokazywać nowe lub stare, lecz ubrane w nowe szaty ideologie: gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, które są groźne dla człowieka i ludzkiej cywilizacji". Zdaniem kapituły metropolita krakowski pozostaje też "trwałym filarem, niepodważalnym i autentycznym autorytetem, przede wszystkim zaś duchowym przewodnikiem dla potrzebujących wsparcia ludzi Kościoła".

Spośród ponad 350 tytułów zgłoszonych przez wydawców członkowie Kapituły Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dokonali ostatecznego wyboru publikacji w ramach poszczególnych kategorii konkursowych i wybrali najbardziej wyjątkowe pozycje.

- Jestem bardzo wdzięczny Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich, że przez promocję wspaniałych dzieł polskiej kultury pozwala się wielu nowym pokoleniom Polaków zakorzeniać się w jej najwybitniejszych dziełach i dzięki temu na nowo wyłaniać się z polskiej ojczyzny - mówił metropolita krakowski, odbierając nagrodę.

- Ideą konkursu jest prezentacja najciekawszych i najlepszych publikacji o tematyce religijnej, wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników: głębokiej potrzeby kontaktu z książką wartościową, mądrą, niosącą ze sobą określone wartości, poszukiwane przez ludzi wierzących. Niezmiernie raduje również stale podnoszący się poziom merytoryczny i edytorski publikacji zgłaszanych do konkursu. Coraz częściej mamy do czynienia z książką religijną literacką, naukową czy historyczną jako wartością samą w sobie, także dzięki jej walorom estetycznym - komentuje ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS została przyznana po raz pierwszy w 1999 roku, choć już rok wcześniej wydawcy katoliccy z okazji odbywających się na warszawskich Stegnach III Targów Wydawców Katolickich przyznali swe pierwsze wyróżnienia i nagrody.

Rok później, w drugim roku istnienia nagrody, dla podkreślenia odradzania się literatury religijnej, przez wiele lat marginalizowanej, spychanej do kościelnego undergroundu lub wprost prześladowanej przez totalitarny system komunistyczny, oraz z uwagi na budzenie się do życia wydawnictw katolickich, które wcześniej nie mogły normalnie funkcjonować, postanowiono, iż ta nagroda honorująca wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej będzie nosiła miano Feniksa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama