Odbyła się ona w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Na początku Mszy św. kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że w każdą drugą sobotę miesiąca w łagiewnickiej bazylice można się włączyć w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a w każdą środę o godz. 18 jest odprawiana Msza św. "w intencji przebłagania miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla ludzkiego życia oraz zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od chwili poczęcia do naturalnej śmierci"; w każdą czwartą niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 12 odbywa się szczególna modlitwa i błogosławieństwo dla rodzin.
W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślał, że w kontekście zwiastowania ludzie odkrywają swoją niezwykłą godność w oczach Bożych. Wskazywał, że poprzez pryzmat Maryi i wydarzenie zwiastowania należy odkryć szczególną godność kobiety. - Jej wielkość duchowa przejawia się w imieniu objawionym jej przez Archanioła Gabriela: "pełna łaski" - mówił.
Abp Jędraszewski podkreślał, że w świetle tego, "kim jesteśmy w zamyśle Bożym", trzeba spojrzeć na "ogrom nieszczęść, które zaczynają się w chwili, kiedy odwracamy się od Bożego zamysłu, ogrom szczególnych nieszczęść, kiedy kobieta, tak głęboko związana z tajemnicą życia, odwraca się od swojego powołania i publicznie poniewiera swoją godność kobiecą". - Często idzie to w parze z pogardą dla geniuszu kobiety, który przejawia się nie tylko w zachwycie nad światem, ale także w potrzebie delikatności i subtelności kobiecej, a przerażający wulgarny język, który słyszeliśmy na ulicach naszych miast, temu zaprzecza - dodał.
- Nieszczęścia świata zaczynają się tu, gdzie człowiek gardzi tym, do czego powołuje go sam Pan Bóg, w swoich zbawczych planach odkrywanych przez wnikanie w święty dla każdej i każdego z nas czas kairos - mówił.
Pod koniec liturgii część zgromadzonych włączyła się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. - Pragniemy, aby to dzieło, które dzisiaj po raz kolejny w tym roku rozpoczyna troskę o życie poczęte, owocowało bezpieczeństwem i życiem tych wszystkich dzieci, których los jest dzisiaj zagrożony - mówił ks. Paweł Gałuszka. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie zachęcał, aby rozpoczęty Rok Rodziny "Amoris Laetitia" uwrażliwiał na piękno życia rodzinnego i jeszcze bardziej mobilizował do tego, aby służyć rodzinie, której - jak mówił św. Jan Paweł II - przyporządkowany jest szczególny przywilej, jakim jest świętość.