Metropolita krakowski przewodniczył dziś wieczorem w katedrze wawelskiej uroczystej Wigilii Paschalnej.
W homilii rozważał m.in. poszczególne elementy katolickiego wyznania wiary "Credo". - Świadome przeżywanie każdego elementu dzisiejszej liturgii jest równocześnie naszym osobistym wpisywaniem się w Credo, które od wieków stało się treścią wiary wyznawanej przez kolejne pokolenia chrześcijan składające się na wielkie dzieje jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła - mówił abp Marek Jędraszewski.
Mówił o zmartwychwstaniu Jezusa - "największym wydarzeniu w dziejach świata, gdzie raz na zawsze została zwyciężona śmierć, a wraz z nią grzech i jego ojciec - szatan". - O tym największym wydarzeniu w dziejach świata, gdzie raz na zawsze została zwyciężona śmierć, a wraz z nią grzech i jego ojciec - szatan, mówi nam dzisiejsza Ewangelia według św. Marka słowami anioła skierowanymi do Marii Magdaleny i drugiej Marii, które nieoczekiwanie dla siebie odkryły, że grób Chrystusa jest pusty: "Wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie" (Mk 16, 5b-6a. 7a). Właśnie to radosne wydarzenie stało się głównym przesłaniem śpiewanego dzisiejszej Świętej Nocy "Orędzia paschalnego". Zapatrzony w płonący paschał, symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, Kościół wysławia w tym orędziu Boga, Ojca Przedwiecznego, któremu nasz Pan, Jezus Chrystus, "spłacił za nas dług Adama i krwią serdeczną zmazał dłużny zapis starodawnej winy". Z tego nadzwyczajnego wydarzenia płynie zachwyt całego Kościoła: "O, jak przedziwna łaskawość Twej dobroci dla nas! O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna. O, zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa! O, szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel! O, zaiste błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa" - mówił abp Jędraszewski
Metropolita podkreślał także znaczenie zmartwychwstania Chrystusa jako podstawy nadziei na zmartwychwstanie każdego człowieka. - Ostatnie artykuły Credo odnoszą się do rzeczy ostatecznych: "Oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie". Wyrażają one tę nadzieję, którą żyją wierzący w Jezusa Chrystusa. Oni są już prawdziwie spe salvi - "w nadziei zbawieni", jak pisze św. Paweł w Liście do Rzymian (Rz 8, 24). Jest właśnie tak, ponieważ w sakramencie Chrztu zostaliśmy włączeni zarówno w śmierć Chrystusa, jak i w Jego Zmartwychwstanie: "Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus, powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy. Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie" (Rz 6, 5. 8-11).
Całość homilii abp. Jędraszewskiego można przeczytać i wysłuchać TUTAJ.