Do udziału w Mszy św., która zostanie odprawiona na krakowskiej Skałce, zaprasza abp Marek Jędraszewski.
W liście do mieszkańców archidiecezji pisze on, że Chrystus na kilka godzin przed pojmaniem w Ogrojcu przypomniał apostołom, iż wierność jest postawą, która będzie łączyć uczniów z Bogiem w możliwie najściślejszy sposób.
Metropolita zauważa też, że na przestrzeni wieków, od chwili przyjęcia chrztu świętego przez Mieszka I w 966 roku, wierność Chrystusowi - i to w sposób heroiczny - wykazywało wiele córek i synów polskiej ziemi, a świetlanym przykładem kapłana, który stał się znakiem sprzeciwu dla okrutnego władcy, naznaczając swoją postawą także przyszłe życie Owczarni Chrystusowej w Krakowie i w całej Polsce, był św. Stanisław ze Szczepanowa, krakowski biskup i męczennik za wiarę.
"W tym roku w sposób szczególny pragniemy wspominać szlachetne przykłady polskich księży, którzy ofiarnie pracowali dla ludu Bożego i do dziś są wzorem trwania w wierności Ewangelii Chrystusowej. Byli nimi m.in.: św. Maksymilian Maria Kolbe, bł. bp Michał Kozal, męczennik z Dachau, czy też sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński" - zaznacza metropolita, przywołując także postać sługi Bożego ks. Michała Rapacza, kapłana archidiecezji krakowskiej, zamordowanego przez komunistów 12 maja 1946 r. w Płokach. W trudnej powojennej sytuacji, gdy w Polsce zaczynał umacniać się nowy ateistyczny reżim, ks. Rapacz okazał się nieugięty i jednoznaczny w głoszeniu Chrystusowej Ewangelii.
"Tegoroczne uroczystości związane ze św. Stanisławem, Biskupem i Męczennikiem, niech staną się dla nas wszystkich gorącą modlitwą o nowe i święte powołania kapłańskie" - apeluje arcybiskup i dodaje, że w tym roku, ze względu na stan epidemii, tradycyjna procesja nie odbędzie się. "Jednak bardzo serdecznie zapraszam do udziału we Mszy św. w niedzielę 9 maja sprawowanej o godz. 10.00 na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego" - zachęca abp Jędraszewski.
Do przybycia na Skałkę zaprasza reprezentacje dekanatów i wspólnot parafialnych archidiecezji krakowskiej wraz z duszpasterzami, zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych (zgłoszenia asyst: paulus.eremita@gmail.com), ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych oraz wszystkich innych mieszkańców Krakowa i archidiecezji. Ci, którzy z racji ograniczeń sanitarnych nie będą mogli uczestniczyć w tej Eucharystii, mogą włączyć się do wspólnej modlitwy dzięki transmisji w TVP1.