Nowy numer 24/2021 Archiwum

Gloria Artis dla Kazimierza Wiśniaka

Wybitny krakowski malarz i scenograf został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie wręczył mu dziś w Piwnicy pod Baranami wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Równocześnie w Piwnicy otwarto jubileuszową wystawę prac plastycznych artysty, który za pół roku skończy 90. rok życia. Miejsce wernisażu i wręczania odznaczenia nie było przypadkowe. Kazimierz Wiśniak był bowiem w 1956 r., jeszcze jako student, współzałożycielem kabaretu literackiego Piwnica pod Baranami.

Urodził się 11 grudnia 1931 r. w Łodzi w rodzinie tkaczy. Do Krakowa przyjechał w latach 50. ub. wieku na studia w Akademii Sztuk Pięknych. Tajniki sztuki malarskiej oraz tworzenia scenografii teatralnej poznawał pod okiem Karola Frycza i Andrzeja Stopki.

Tworzył scenografię m.in. dla przedstawień w krakowskich teatrach: Słowackiego, Starym i Bagatela (dyrektorem tego ostatniego był w latach 1982-1986). Zaprojektował m.in. scenografię do legendarnego przedstawienia "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego, które zrealizował w 1974 r. na deskach Starego Teatru Konrad Swinarski.

Kazimierz Wiśniak przez wiele lat dzielił miejsca swoich pobytów między domem na wzgórzu św. Małgorzaty na krakowskim Salwatorze i domem w uroczej podkrakowskiej Lanckoronie. Tam tworzył swe obrazy i projekty scenograficzne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama