Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nie byłoby dostępu do Babiej Góry

Ojcowizna to nie tylko ziemia, to nie tylko rzeczy materialne; ojcowizna to dziedzictwo ducha, kultura, tradycja. Ojcowizna mówi nam, kim jesteśmy i skąd przybywamy. O małą ojczyznę świetnie zadbali mieszkańcy i władze gminy Lipnica Wielka.

Ich staraniem ukazała się niedawno książka pt. „Orawa 1918. Skąd przybywamy, kim jesteśmy” autorstwa Małgorzaty Liśkiewicz. Jej prezentacja odbyła się niedawno pod gołym niebem, na lipnickim pl. Piotra Borowego, obok Muru Ojców Niepodległości – pomnika upamiętniającego orawskich bohaterów lat 1918–1920, wybudowanego przed kilkoma miesiącami. Miejsce to położone jest niemal w centrum regionu, o którym opowiada książka. Autorka porusza kilka ważnych tematów, w tym tak mało znane jak problemy z przywozem książek polskich przed I wojną światową czy wyniki węgierskiego spisu ludności z 1910 r.

Pisze o skali zaangażowania Orawiaków w działania na rzecz Polski w latach 1918–1920. – Rośnie popularność drzew genealogicznych, opisywania swojej rodzinnej historii, słowem – poszukiwania korzeni, z których się wyrasta i które kształtują osobę. Bo – jak napisała Simone Weil – „każda istota potrzebuje licznych korzeni” – mówi M. Liśkiewicz. Narracja książki prowadzi od najwcześniejszych dziejów Orawy i opowiada o pochodzeniu osadników zakładających tamtejsze wsie. Główny akcent publikacji położony jest na 5 listopada 1918 r., kiedy w poczuciu świeżo odzyskanej wolności górale odpowiedzieli się za Polską – i ta Polska do nich przyszła. – Naszym obowiązkiem jest pamiętać, a przywilejem naszym jest wiedza, kim jesteśmy – podkreśla Mateusz Lichosyt, wójt gminy Lipnica Wielka.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że bez opisanych w publikacji wydarzeń Polska nie miałaby dostępu do szczytu Babiej Góry. Publikacja została wydana m.in. dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego w ramach projektu „Czy Orawa pamięta?”, Stowarzyszenia „Lipnica Wielka na Orawie” oraz z budżetu gminy i Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej. Jej bardzo mocną stroną jest także Leksykon Morawiaków, zasłużonych dla sprawy niepodległości Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast