Jakie były "Pierwsze baletu początki"? Dowiemy się tego, gdy artyści zabiorą nas w magiczną, baletową podróż w czasie.
Romana Agnel, dyrektor artystyczny festiwalu, co roku szuka nowych pomysłów i inspiracji, by jego kolejne edycje zaskakiwały i przyciągały widzów. Tym razem postanowiła, że czas opowiedzieć miłośnikom baletu o jego początkach w Polsce, a te zaczynają się w epoce renesansu, na dworze królowej Bony Sforzy i króla Zygmunta Starego. Z kolei źródeł baletu zawodowego trzeba szukać w XVIII w., gdy rozwój tej sztuki wspierał zarówno mecenat królewski, jak i magnacki.
- Pozwoliło to na stworzenie szkoły tańca z programem nauczania, a w konsekwencji na kształcenie zawodowych tancerzy. W ten sposób powstawały kolejne zespoły baletowe na bardzo wysokim poziomie, które były zapraszane na różne wydarzenia. Co więcej, marka polskich tancerzy była dobrze znana i często otwierała się przed nimi zagraniczna kariera - wyjaśnia R. Agnel.
To wszystko zobaczymy w widowisku "Pierwsze baletu początki - w operalni Hetmanowej", który premierę będzie miał 24 lipca o godz. 20 na Rynku Głównym. Oprócz baletu Cracovia Danza wystąpią w nim także uczestnicy kursu Masterclass tańca barokowego dla uczniów i absolwentów szkół baletowych. Spektakl zabierze nas do XVIII-wiecznego Białegostoku, na dwór Izabeli (kasztelanowej krakowskiej) i Jana Klemensa Branickich, gdzie rozkwitała sztuka baletowa. Zwieńczeniem wieczoru będzie natomiast polonez, którego wspólnie zatańczą artyści i widzowie.
Dzień później, w tym samym miejscu i o tej samej porze, zobaczymy przedstawienie "Fêtes Galantes", nawiązujące do ogrodowych zabaw z czasów francuskiego rokoka, ilustrowanych przez największych malarzy tego okresu.
Festiwal zacznie się zaś w poniedziałek 19 lipca od warsztatów tańców dawnych, które poprowadzą - stacjonarnie i online - najlepsi choreografowie i tancerze: Pierre-François Dollé (taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski).
Oprócz tego, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędą się czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży pod hasłem: "Kraków tańczy pod Wawelem". Tańców włoskich, hiszpańskich, greckich i francuskich na stadionie na placu na Groblach uczyć będą tancerze baletu Cracovia Danza.
W planie festiwalu są również pokazy, będące kontynuacją pomysłu, który narodził się w 2020 r. i cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. - W cyklu "Kraków tańcem malowany" do tej pory udało nam się zrealizować sześć odcinków przedstawiających najpiękniejsze i najbardziej interesujące zabytki naszego miasta, które wiążemy z tańcem. Spektakle zostały nagrane i były m.in. udostępniane w internecie - opowiada R. Agnel.
Tym razem w scenerii Willi Decjusza zaprezentowany zostanie spektakl "Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej", na dziedzińcu Collegium Maius UJ zobaczymy przedstawienie "Harmonia Mundi", a na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu, pod Wieżą Zygmuntowską, będzie można zobaczyć najnowszą produkcję baletu - "Kiedy tańczą dzwony", przygotowaną z okazji 500-lecia dzwonu Zygmunt.
Szczegóły można znaleźć na www.cracoviadanza.pl/festiwal.