Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nierozważne zachowanie

Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała komunikat dotyczący procesu kanonicznego karno-administracyjnego wobec bp. Jana Szkodonia.

Czytamy w nim, że „Stolica Apostolska” – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia. Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat)”. W trakcie procesu stwierdzono jednak „nierozważne zachowanie bp. Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem”.

Biskupowi została więc wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. W związku z tym, że od lutego 2020 r. przebywał on w odosobnieniu, nuncjatura uznała, że biskup pokutę już odbył. Jak informuje ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, decyzja nuncjatury oznacza, że formalnie bp Szkodoń może wrócić do pracy duszpasterskiej. Czy tak się jednak stanie, nie wiadomo, ponieważ ma on poważne problemy ze zdrowiem i obecnie przechodzi rekonwalescencję, a z końcem roku osiągnie wiek emerytalny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast