Odbędą się one w formule hybrydowej - stacjonarnie i online.
Hasłem targów, które odbędą się po rocznej przerwie, są słowa: "Człowiek żyje zmianą" zaczerpnięte z książki "Summa technologiae" Stanisława Lema.
Organizatorzy musieli zmierzyć się z obostrzeniami epidemicznymi. Ostatecznie odwiedzający będą podzieleni na dwie grupy - osoby zaszczepione i niezaszczepione, co oznacza, że jednocześnie w hali EXPO Kraków będzie mogło przebywać 1,4 tys. osób niezaszczepionych.
- To wymusza na nas restrykcyjną sprzedaż biletów. Osoby, które chcą wejść na targi, będą musiały złożyć oświadczenie, czy przyjęły szczepienie, czy nie - informuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. Zarówno bilety, jak i ankieta epidemiologiczna, są dostępne na stronie www.ksiazka.krakow.pl i będą też umieszczone przy kasach.
Udział w Targach Książki zapowiedziało 233 wystawców. Obecni będą też autorzy książek, choć ich grono będzie mniejsze niż w poprzednich latach. - Wystawców będzie w tym roku mniej, ale książek będzie bardzo dużo, nawet tych wydawców, którzy do Krakowa nie zdecydowali się przyjechać - zapewnia Małgorzata Downar, komisarz Targów Książki.
Specjalnie dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu, w sobotę i niedzielę uruchomiona zostanie internetowa Telewizja Targowa. Rozmowy z autorami i wydawcami będzie można śledzić online, a poprowadzą je: Małgorzata Bugaj, Agata Passent, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik.
Nowością jest też Festiwal Literatury Fantastycznej. - Gośćmi targów będą m.in. ilustratorka Magdalena Babińska, Agata Jadowska, autorka powieści fantasy, Jacek Komuda, rekonstruktor, który akcje swoich powieści osadza w czasach sarmackich, Mateusz Rogalski, Franciszek Piątkowski, Paweł Kopijer i Andrzej Filipiuk - zapowiada Małgorzata Downar.
Na czas Festiwalu Książki Górskiej i Turystycznej zaplanowano 15 spotkań. O pasji wspinania i fascynacji górami opowiedzą m.in. Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Arek Lwow, Marcin "Yeti" Tomaszewski oraz Maciej Piera, prowadzący kanał "Szczytomaniak". Dla wielbicieli Tatr będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbędą się pokazy pierwszej pomocy.
Po raz pierwszy na Targach Książki w Krakowie odbędzie się również Sparing Tłumaczy, czyli pojedynek tłumaczy z języka portugalskiego, w którym wezmą udział Gabriel Borowski i Wojciech Charchalis, a sędziować będzie Marta Eloy Cichocka.
Jednym z wydarzeń będzie także dyskusja "Jak pandemia wpłynęła na potrzeby i nawyki czytelników?" przygotowana przez Bibliotekę Narodową.
W pierwszym dniu wydarzenia zostanie natomiast wręczona Nagroda im. Jana Długosza za najlepszą książkę naukową bądź popularnonaukową z dziedziny humanistyki wydaną w 2020 roku.
Bilety wstępu na targi można kupić on-line. Na stronie www.ksiazka.krakow.pl jest też program spotkań i wydarzeń.