Zjechali do krakowskich Łagiewnik z całego świata, by po raz kolejny potwierdzić swoją gotowość do głoszenia przesłania, które Jezus ogłosił św. s. Faustynie Kowalskiej.
W łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia od 2 do 5 października (gdy obchodzi się uroczystość św. s. Faustyny) odbywał się V Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia. – Nasze ludzkie miłosierdzie czerpiemy ze źródła Bożego miłosierdzia i te dni kongresowe pozwoliły nam czerpać z tego źródła. Gdy otwieramy się na Boga, którego imieniem jest Miłosierdzie, gdy doświadczamy Jego bezgranicznej miłości, wówczas odradzamy się do nowego życia. Stajemy się nowym stworzeniem, a zatem stajemy się narzędziami Bożego miłosierdzia – mówiła na zakończenie kongresu matka Petra Kowalczyk ISMM, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, która wraz z abp. Markiem Jędraszewskim patronowała temu wydarzeniu.
Inspiracją dla tematyki tegorocznego kongresu były słowa Ojca Świętego Franciszka, który wzywa do celebrowania miłosierdzia Bożego w sakramentach świętych i słowie Bożym oraz do świadczenia miłosierdzia w codzienności życia. Miał on charakter modlitewno-formacyjny. Był okazją m.in. do uświadomienia potrzeby osobistego i wspólnotowego doświadczania miłosierdzia Bożego w służbie nowej ewangelizacji oraz w stawaniu się apostołami Bożego miłosierdzia. Konferencje głosili m.in. abp Grzegorz Ryś, bp Robert Chrząszcz, bp Artur Ważny, ks. dr Krzysztof Wons SDS, ks. Rafał Jarosiewicz i s. Miriam Janiec ISMM.
Siostra Janiec jest przewodniczącą zarządu Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, obchodzącego w tym roku 25-lecie działalności. Działa ono przy Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Erygował je w 1996 r. kard. Franciszek Macharski. Jego członkami są kapłani oraz osoby konsekrowane i świeckie, które pragną służyć orędziu Miłosierdzia Bożego, głoszonego przez s. Faustynę. Stowarzyszenie ma obecnie ok. 680 członków i ponad 17 tys. wolontariuszy działających nie tylko w Polsce, lecz także w 86 innych krajach na wszystkich kontynentach. Przed Mszą św. 5 października pod przewodnictwem bp. Stanisława Stolárika, ordynariusza diecezji rożnawskiej na Słowacji, w bazylice Bożego Miłosierdzia odbyła się ceremonia przyjęcia nowych członków Faustinum, które było organizatorem tegorocznego kongresu. 10 osób z Polski, Niemiec i Włoch złożyło przyrzeczenie na ręce bp. Stolárika. – Czy obiecujecie poznawać tajemnicę miłosierdzia Bożego i głosić ją światu świadectwem życia i słowem? – pytał ich m.in. biskup.
Nowi członkowie Faustinum odebrali legitymacje z rąk matki Kowalczyk. Biskup Stolárik otrzymał z kolei tytuł honorowego członka stowarzyszenia. Kongres był też okazją do wymiany doświadczeń apostołów Bożego miłosierdzia z różnych krajów świata. – Każde takie wydarzenie utrwala i pogłębia nasze doświadczenie miłosiernej miłości Boga. Każde takie spotkanie apostołów Bożego miłosierdzia tka więzi między nami a Bogiem, a także między nami samymi. W tych dniach Duch Święty tkał złotą nicią miłosierdzia naszą więź z Bogiem Trójjedynym – powiedziała matka Kowalczyk.
W spotkaniach kongresowych wziął udział m.in. Silvano Toso z Włoch. – Jestem tu już po raz piąty. Za każdym razem odczuwam mocno obecność św. Faustyny. Czuję też w sercu moc Bożego miłosierdzia. Święta odegrała dużą rolę w moim życiu. Gdy mieszkałem i pracowałem w Australii, dzięki niej odmieniłem swoje życie, nawróciłem się. Dlatego tutaj, w Łagiewnikach, czuję się jak w domu – mówi S. Toso, mieszkający obecnie w Weronie.
Wśród uczestników był także Andrzej Zwierzyna z Pieszyc na Dolnym Śląsku. – Jestem członkiem stowarzyszenia Faustinum od 15 lat. Przyciągnęła mnie tam miłość do Pana Jezusa – mówi uczestnik kongresu. – Dni kongresowe pozwalały celebrować niezgłębione miłosierdzie, a także doświadczać jego mocy. Lecz trzeba nam zejść z tego łagiewnickiego Taboru, zejść w naszą codzienność. Nie schodzimy jednak sami, schodzimy z Jezusem i z nowym doświadczeniem Jego miłosierdzia, z nową wyobraźnią miłosierdzia. Schodzimy, by je nieść, by je zanieść tym, do których nas pośle, by zanieść z nowym żarem i w kreatywności Ducha Świętego włączyć się w misję Jezusa, by z zaangażowaniem w naszych środowiskach życia współpracować w dziele zbawiania dusz, tworzyć lepszy świat także tu i teraz – powiedziała na zakończenie kongresu matka Kowalczyk.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się