Muzolingua International - to projekt muzyczny, w którym wzięli udział Szwedzi, Hiszpanie, Brytyjczycy i Polacy. Jego finał miał miejsce 7 listopada w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.
Młodzi Europejczycy na scenie OCK zaprezentowali utwory, które sami stworzyli. Ale było też bardzo dużo niespodzianek! "Kie Janicka wiedli, łod Lewoce" - pieśń związaną z folklorem podhalańskim młodzi przedstawiciele Szwecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zaśpiewali znakomicie.
Pomysłodawcami projektu byli Kama Kępczyńska-Kaleta, góralka świętokrzyska i Szymon Bobrowski, góral podhalański. - To nie był nasz pierwszy wspólny projekt. Rok temu przy wsparciu z programu Kultura w sieci udało nam się zrealizować projekt, którego efektem są dostępne w sieci nagrania starych podhalańskich legend, opatrzonych oryginalną muzyką i rysunkami - wspominają artyści.
Dla muzyków doświadczonych, ale i tych zdobywających doświadczenie, było wiele bardzo wzruszających momentów. Oto Ignacio z Hiszpanii zachwycał się techniką trzymania skrzypiec przez podhalańskich muzyków, a Zamira ze Szwecji grała na kościelnych organach z 1620 r.
Młodzi Europejczycy mieli okazję pracować z Andrzejem Fisiem-Jarząbkiem, Hanną Rybką, Hanną Wójciak, czy Dawidem Czernikiem.
Muzolingua International to międzynarodowy projekt muzyczny realizowany dzięki wsparciu z programu Erasmus+ i Kreatywna Europa. Partnerami projektu są organizacje z Polski, Szwecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.