Na ścianie budynku Collegium Broscianum Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto 10 listopada tablicę upamiętniającą wiec założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Kilkusetosobowe zgromadzenie studentów odbyło się 22 września 1980 r. na dziedzińcu Collegium Broscianum, na fali zmian związanych z powstaniem Solidarności. Wzięli w nim udział studenci nie tylko UJ, lecz także innych uczelni krakowskich. Przyszły również osoby, które we wrześniu odbywały tzw. studenckie praktyki robotnicze i dopiero w październiku miały podjąć studia. Przemawiał m.in. przedstawiciel studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego, kontynuującego tradycje Wydziału Teologicznego UJ. Wsparcie dla studentów wyraził także w przemówieniu prof. Ryszard Łużny, wybitny rusycysta, wówczas przewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" UJ. - Poczuliśmy wówczas powiew studenckiej wolności. Byliśmy przekonani, że nie będziemy już osamotnieni jak w czasie działalności Studenckiego Komitetu Solidarności, lecz teraz ruch młodych z krakowskich uczelni będzie miał masowy charakter - mówi Krzysztof Dawidowicz, niegdyś działacz SKS.
Wiec prowadził Jarosław Zadencki. To on wkrótce po spotkaniu na dziedzińcu Collegium Broscianum, w którego trakcie postanowiono o przystąpieniu do tworzenia niezależnej organizacji studenckiej, został pierwszym przewodniczącym NZS UJ. - Prowadził potem także związany z NZS Klub Myśli Politycznej "Jagiellonia", będący polem poważnej debaty o polityce. Z czasem wyrósł na poważnego myśliciela w tej dziedzinie - przypomina K. Dawidowicz.
Mocna pozycja krakowskiego NZS została potwierdzona w kwietniu 1981 r. wybraniem Krakowa na miejsce I Zjazdu organizacji, na którym jej przewodniczącym został student UJ Jarosław Guzy. - To dobrze, że tablica będzie przypominać już na stałe o tym ważnym wydarzeniu - powiedział Adam Kalita ze Stowarzyszenia "NZS 80", które wnioskowało o taką formę upamiętnienia. Tablicę ufundował Uniwersytet Jagielloński.