W trakcie wieczornej gali Święta Małopolski w Filharmonii Krakowskiej 19 listopada wręczono Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II "Veritatis Splendor". Wyróżnienia otrzymały także osoby oraz instytucje zasłużone dla Małopolski.
Nagroda Veritatis Splendor jest przyznawana przez Samorząd Województwa Małopolskiego za szczególne zasługi na rzecz szerzenia dialogu między kulturami w wymiarze kulturowym, społecznym, międzyreligijnym. Jest także formą uhonorowania osoby Jana Pawła II.
Czwartym laureatem nagrody, między innymi za szczególnie trudną pracę w okresie pandemii, zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie. Przedstawiciele towarzystwa odebrali srebrny laur i czek o równowartości 390 tys. zł. Organizacja powstała w 1981 roku z misją hospicyjnego służenia chorym w ostatnich miesiącach, dniach, godzinach życia oraz wspierania rodzin w trudnym okresie odchodzenia bliskiej osoby. Towarzystwo prowadzi zarówno hospicjum stacjonarne, jak i hospicjum domowe.
Nagroda została ustanowiona w 2016 r. i jest przyznawana co dwa lata. Pierwszą laureatką została s. Rosemary Nyirumbe z Ugandy, która od 2012 r. prowadzi tam szkołę dla ofiar wojny i domy dla sierot. "Z jednej strony nagroda upamiętnia postać i dzieło św. Jana Pawła II, a z drugiej strony pragnie - w duchu twórczej wierności jego nauczaniu - promować postawy i wartości wyznawane przez osoby i środowiska angażujące się w budowanie świata bardziej ludzkiego, otwartego, braterskiego i solidarnego, w budowanie cywilizacji dobra, miłości i pokoju" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w trakcie wręczania nagrody jej pierwszej laureatce. Metropolita senior wziął udział także w tegorocznej uroczystości.
- Ta nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, nie tylko dla Towarzystwa i jego założycieli, ale dla tysięcy osób, które na przestrzeni 40 lat działalności Hospicjum św. Łazarza angażowały się w pomoc i opiekę nad chorymi u kresu życia. Przede wszystkim dla pani prezes Jolanty Stokłosy, w której św. Jan Paweł II ma serdecznego sprzymierzeńca w trosce o gasnące życie i godność człowieka, i która jest niezwykłą strażniczką misji i hospicjum. To również nagroda dla pracowników i wolontariuszy, którzy z troską są przy łóżku chorego. Nie można także pominąć pracowników administracji i wolontariuszy akcyjnych, którzy trudzą się, aby hospicjum mogło funkcjonować - mówi Renata Połomska, koordynator hospicyjnych "Pól Nadziei", która odebrała nagrodę. Jak dodaje, na nagrodę zapracowali też wszyscy przyjaciele, darczyńcy, sponsorzy, firmy i instytucje wspierające działalność placówki. - To wyróżnienie jest także dla uczniów małopolskich szkół zaangażowanych w żonkilową akcję "Pola Nadziei", ich nauczycieli, rodziców i opiekunów, którzy w tych trudnych czasach uczą ich wrażliwości na los drugiego człowieka. Hospicjum to ludzie, to w nich jest Veritatis Splendor (Blask Prawdy). Dla nas ta nagroda jest motywacją do dalszego, gorliwego wypełniania nauczania św. Jana Pawła II, a finansowy wymiar nagrody pomoże nam w realizacji tego celu - podkreśla R. Połomska.
W trakcie gali doceniono także inne osoby oraz instytucje zasłużone dla Małopolski. Otrzymały one Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego oraz Nagrody Województwa Małopolskiego - Polonia Minor. - Wręczane dzisiaj odznaczenia to skromny wyraz wdzięczności i uznania za wszystko, co wyróżnieni Medalem ofiarowali Małopolsce i Małopolanom - powiedział Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.
Złote medale honorowe otrzymali: prof. Andrzej Nowak, historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich, autor ponad 30 książek, w tym "Dziejów Polski" (pod koniec listopada ukaże się ich V tom), śp. Wojciech Grzeszek, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" i radny województwa małopolskiego, śp. ks. prałat Zdzisław Sochacki, od 2007 r. do 2021 r. proboszcz parafii archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.
Srebrne medale honorowe otrzymali: dr hab. Hubert Chudzio, historyk, filmowiec, zajmujący się m.in. badaniem i upamiętnianiem losów Polaków poddanych zsyłkom, wypędzeniom i przesiedleniom, Klub Sportowy "Dalin" Myślenice, Andrzej Machalica, lekarz, specjalista chirurg medycyny ratunkowej, Ryszard Niemiec, dziennikarz i działacz sportowy.
Brązowe medale honorowe otrzymali: Stanisław Figiel, najstarszy, 101-letni mieszkaniec wsi Bibice, w czasie II wojny światowej żołnierz Batalionów Chłopskich, działacz społeczny m.in. w Ochotniczej Straży Pożarnej, Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego, Czesław Minkus, kompozytor, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, zasłużona oficyna wydawnicza, działająca w Krakowie od ponad 75 lat, śp. Mirosław Mąka, etnolog, artysta, odkrywca tajemnic dziedzictwa kulturowego Małopolski, a szczególnie Tatr i Podhala, ekspert w zakresie starych druków, książek, grafik, malarstwa, w tym kultury ludowej.
Nagrodę "Polonia Minor" przyznawaną przez samorząd województwa małopolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski otrzymał pianista Jakub Kuszlik, na XVIII Konkursie Chopinowskim laureat IV miejsca, także nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. - Dziękujemy dzisiaj za radość i wzruszenie, których źródłem były dla nas pańskie występy. Jako Małopolanie jesteśmy dumni, że znalazł się pan w gronie najlepszych uczestników tegorocznego konkursu. To potwierdzenie, że niepospolity talent poparty systematyczną, ciężką pracą przynosi wspaniałe owoce. Gratulując panu dotychczasowych osiągnięć, w tym, w sposób szczególny, sukcesu w czasie XVIII Konkursu Chopinowskiego, życzę, aby w przyszłości udało się panu zrealizować wszystkie plany i marzenia zarówno artystyczne, jak i osobiste - powiedział marszałek Kozłowski.