Doroczny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mariańskiego był elementem obchodów 70-lecia powojennej działalności tego zespołu. Odbył się wieczorem 22 listopada, w dniu św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej.
Publiczność nie szczędziła oklasków wykonawcom występującym pod batutą prof. Tomasza Chmiela w sali audytoryjnej S1 Centrum Kongresowego ICE. Śpiewali i grali: Mieszany Chór Mariański przy parafii NMP z Lourdes w Krakowie, orkiestra symfoniczna Krakowska Młoda Filharmonia oraz soliści: Katarzyna Guran - sopran, Anna Bober - alt, Tomasz Świerczek - tenor oraz o. Tomasz Jarosz - bas/baryton i grupa wokalna dziewcząt z Krucjaty Maryi przy parafii NMP z Lourdes. W pierwszej części zostały wykonane pieśni patriotyczne, w drugiej zaś - utwory religijne o tematyce maryjnej. Śpiewano m.in. pieśni: "Bywaj, dziewczę zdrowe", "Przybyli ułani", "Czerwone maki na Monte Cassino", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Pierwszą brygadę" oraz "Laetatuts sum" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, "Totus Tuus” Henryka Mikołaja Góreckiego, "Modlitwę do Bogarodzicy" ks. Jana Żukowskiego do słów Juliusza Słowackiego oraz "Matkę Boską Częstochowską", "Ze świtaniem rannej zorzy" i "Matkę Niebieskiego Pana” ks. Idziego Ogiermana Mańskiego (1900-1966), nauczyciela Jana Rybarskiego (1941-2018), wieloletniego dyrygenta Chóru Mariańskiego.
- Tytuł koncertu - "Śpiewamy Tobie, Polsko" - nie był przypadkowy. Chór pragnął w ten sposób podkreślić patriotyczny rys swojej aktywności. 70 lat powojennej działalności naszego zespołu koncentrowało się bowiem zarówno na służeniu Kościołowi wykonywaniem muzyki sakralnej, jak i krzewieniu za pomocą śpiewu postaw patriotycznych. Ze względów epidemicznych przypadający w ubiegłym roku jubileusz chóru obchodzimy dopiero teraz - mówi prof. Anna Królikowska, prezes Mieszanego Chóru Mariańskiego. Koncerty o tematyce patriotycznej odbywają się od 2011 roku. Ich pomysłodawcami byli J. Rybarski oraz Ava i Adam Bąkowie, którzy przez wiele lat byli mecenasami tego przedsięwzięcia.
Chór Mariański powstał w 1932 roku. Po wojennej przerwie wznowił działalność w 1950 roku. Rozkwit jego działalności przypadł na lata 1968-2018, gdy dyrygował nim organista i wybitny chórmistrz Jan Rybarski. Obecnie kieruje nim Marcin Miotelka, który przygotował koncert muzycznie jednak - ze względów zdrowotnych - nie mógł wziąć udziału w koncercie jubileuszowym. Na przestrzeni lat zespół wykonywał utwory religijne zarówno muzyki dawnej, jak i współczesnej, w tym prawykonania dzieł m.in. Juliusza Łuciuka i ks. Wojciecha Kałamarza CM. Chór Mariański był blisko związany z Karolem Wojtyłą/Janem Pawłem II, który znał go zarówno z czasów krakowskich i przyjmował także w Rzymie.
- Wprawdzie parafią kieruję dopiero od kilku miesięcy, ale wcześniej byłem z nią związany przez 12 lat jako duszpasterz. Miałem więc okazję poznać dobrze, z jak najlepszej strony, działalność Chóru Mariańskiego. Swoim śpiewem wzbogaca nasze uroczystości parafialne. W latach powojennych, szczególnie gdy kierował nim przez pół wieku J. Rybarski, działalność chóru wyszła poza obręb parafii. Stał się znany nie tylko w Krakowie, lecz także w całym kraju oraz w wielu krajach świata. Pan Rybarski, który był twórcą potęgi artystycznej chóru, w trakcie podróży zagranicznych zespołu zawsze podkreślał jego polski charakter - mówi ks. Paweł Dobroszek CM, proboszcz parafii NMP z Lourdes.