Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Do 7 grudnia można zgłaszać się do udziału w Albertianie

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, jak co roku, organizują Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno zespoły teatralne, jak i soliści z całej Polski. Warunkiem jest ukończony 16. rok życia oraz zaświadczenie o niepełnosprawności. W ubiegłym roku Albertiana, której pomysłodawczynią jest A. Dymna, odbyła się w formule online. Wszyscy mają więc nadzieję, że obecna edycja przebiegnie w trybie stacjonarnym, jednak - ze względu na pandemię - regulamin konkursu uwzględnia tryb "awaryjny".

- Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie teatr jest świetną formą terapii - uważa A. Dymna, która, zanim założyła fundację "Mimo Wszystko", rozpoczęła współpracę z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zalewskim oraz podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta - m.in. pisała scenariusze i reżyserowała przedstawienia teatru Radwanek. - Realizacja spektakli porządkuje im rzeczywistość. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. A kiedy grają - grają całymi sobą. Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby niepełnosprawne intelektualnie mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają, cieszą się tym, że mogą być na scenie. Ludzie, którzy przychodzą na Albertianę, widzą to, dlatego gdy już raz przyjdą na festiwal, potem na niego wracają - mówi aktorka.

Zgłoszenia można nadsyłać do 7 grudnia. Następnie rozpocznie się etap eliminacji regionalnych. Uroczysta gala konkursu, czyli prezentacje zwycięzców oraz wręczenie nagród, odbędzie się 28 marca 2022 r., na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Regulamin konkursu, karty zgłoszeniowe oraz inne można znaleźć na www.mimowszystko.org.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy