Już w najbliższą sobotę, 5 lutego dzieci będą mogły zobaczyć niezwykłe przygody znanego im z książek detektywa Pozytywki. Odbędzie się premiera sztuki "Detektyw Pozytywka" według "Wielkiej księgi detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke w reżyserii Katarzyny Deszcz.
Pozytywka to detektyw nietypowy. Zagadki, które rozwiązuje to nie historie morderstw czy kradzieży (choć czasem może się tak wydawać, kiedy na przykład w tajemniczych okolicznościach znika hodowana przez dziewczynkę na trawniku gąsienica), zamachów (kiedy z zawieszonej na drzewie metalowej beczki płynie niespodziewanie wrzątek) czy innych niezwykłych wypadków, które dzięki mrówczej pracy śledczej detektywa znajdują racjonalne wytłumaczenie. Pozytywka nie nosi broni, jedynym narzędziem samoobrony jest kaktus, z którym się nie rozstaje, jego agencja detektywistyczna "Różowe okulary" gnieździ się na strychu miejskiej kamienicy.
Dzieci z tej kamienicy przyjaźnią się z Pozytywką, który bierze je w obronę przed podstępnymi knowaniami Detektywa Martwiaka, którego agencja "Czarnowidz" mieści się w piwnicy.
Asia, Dominik i Zuzia nie są gromadką aniołków i potrafią nieźle narozrabiać, zachodząc za skórę innym mieszkańcom kamienicy i dozorcy, panu Mietkowi.
- Staramy się w doborze repertuaru ułatwiać naszym widzom życie w różnych płaszczyznach, także w płaszczyźnie orientowania się w systemie wartości, rozróżniać dobro od zła, fałsz od prawdy - zachęca Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.
Książki Grzegorza Kasdepke o przygodach niezwykłego detektywa i jego przyjaciół są bardzo popularne wśród dzieci i to mimo tego, że są lekturą szkolną! Jeśli ktoś, co mało możliwe, dotąd się z nimi nie zetknął, Teatr Groteska zaprasza. Jeśli ktoś czytał książki, niech przyjdzie, aby zobaczyć dobrze znanych bohaterów na scenie. Grają: Lech Walicki jako Pozytywka, Bartosz Watemborski jako Martwiak, Oliwia Jakubik-Pękala jako pani Ryczaj oraz Diana Jędrzejowska, Olga Przeklasa, Małgorzata Hachlowska, Dominika Guzek i Krzysztof Grygier. Niezwykłej urody barwną scenografię i kostiumy stworzyła Anna Sekuła.
Ponieważ teatr nie powinien być li tylko czczą rozrywką, młodzi widzowie dowiedzą się, dlaczego warto uważać na geografii, aby nie stać się ofiarą cwaniaczka podającego się za czarodzieja, jak biologia pomaga rozwiązać zagadkę zaginionej gąsienicy i czemu detektyw Martwiak oparzył się pod prysznicem.
Ale żeby się tego dowiedzieć, trzeba przyjść do Teatru Groteska przy ul. Skarbowej!