Dzień otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

Już w najbliższą niedzielę 27 lutego przedstawiciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa wraz z zaproszonymi gośćmi organizują wydarzenie poruszające szereg ciekawych tematów liturgicznych.

Dzień otwarty jest organizowany przez organizację już po raz piąty. - Program tegorocznego spotkania to cztery otwarte spotkania tematyczne oraz warsztaty śpiewu gregoriańskiego dla początkujących, zakończone wspólnym celebrowaniem tradycyjnej modlitwy na zakończenie dnia - mówi o. Łukasz Miśko OP, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Jak dodaje, każdy chętny na pewno znajdzie dla siebie coś ciekawego. Punkty programu ułożone są w taki sposób, aby mogły z nich korzystać osoby przychodzące na Msze św. w kościele dominikanów, jak i wszyscy pozostali.

Pierwsze otwarte spotkanie rozpocznie się o 13.00. Ponieważ już w najbliższą środę przypada Środa Popielcowa, ks. Krzysztof Porosło wygłosi katechezę liturgiczną na Wielki Post, zatytułowaną "Od popiołu do ognia".

- Stałym punktem programu jest zwiedzanie. W tym roku o 14.20 dominikański zakrystian br. Fabian Stanisz opowie o symbolice i wystroju bazyliki Świętej Trójcy, oprowadzając po jej wnętrzu - zapowiada z kolei Michał Wsiołkowski.

Popołudniowy blok spotkań otworzy wykład znanego dominikańskiego historyka o. Tomasza Gałuszki, zatytułowany "Kicz i brzydota z perspektywy estetyki teologicznej Tomasza z Akwinu".

Natomiast po wykładzie i sesji ewentualnych pytań odbędzie się panel dyskusyjny, zatytułowany "Nowe szaty dla Pana. O wyzwaniach współczesnej sztuki religijnej". W rozmowie udział wezmą: Paulina Krajewska, autorka ikon i pejzaży, Dorota Hajduk, liderka wspólnoty artystów Vera Icon, Jakub Turbasa, architekt i krawiec, oraz o. Piotr Oleś, historyk sztuki i duszpasterz mieszkający we Wrocławiu.

Nowością będą jednodniowe warsztaty śpiewu gregoriańskiego dla początkujących, które poprowadzi Mateusz Krakowczyk, kantor gregoriański i popularyzator muzyki liturgicznej oraz inżynier w branży kosmicznej.

Warsztaty odbędą się w dwóch blokach - od godz. 10 do 13 i od godz. 18.30 do 19.30, a ich zwieńczeniem będzie wspólne celebrowanie komplety o godz. 19.45. Udział w warsztatach jest nieodpłatny, ale na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez krótki formularz na stronie internetowej www.liturgia.dominikanie.pl.

Spotkania będą też transmitowane na żywo na stronie www.liturgia.dominikanie.pl. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny". Fundacja dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..