Noclegi dla 3,5 tys. osób, 8 tirów z pomocą humanitarną, 150 ton darów dla ofiar wojny w Ukrainie - to pierwsze efekty zaangażowania Caritas Archidiecezji Krakowskiej od początku wojny za naszą wschodnią granicą.
Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła organizowanie pomocy Ukrainie nazajutrz po rozpoczęciu wojny. - Nawiązaliśmy kontakt z polskim księdzem pracującym we Lwowie, żeby mieć bieżące informacje. Stamtąd dostaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy - opowiada Agnieszka Homan.
Powstała baza noclegów i wolontariatu. Większość miejsc noclegowych w bazie zgłosiły zgromadzenia zakonne i parafie, ale znalazło się w niej też wiele prywatnych osób, które udostępniały wolne pokoje w swoich mieszkaniach. - Dzięki dyżurom Caritas i ludzkiej solidarności do dziś darmowe krótko- lub długoterminowe schronienie znalazło około 3,5 tys. uchodźców. Najważniejsze, aby ci ludzie poczuli się bezpiecznie i znaleźli schronienie - tłumaczy Monika Buzała, koordynatorka ds. pomocy uchodźcom.
8 tirów z pomocą humanitarną wyjechało z Punktu Socjalnego Caritas do takich miejscowości w Ukrainie, jak Równe, Charków, Kijów, Lwów, Brzuchowice, Użhorod, Winnica. - Oprócz nich wyjechały mniejsze transporty (busy, samochody osobowe), które zabrały pomoc z ponad 75 palet: koce, śpiwory, leki, pieluchy dla dzieci, żywność, w tym jedzenie dla dzieci - mówi Krzysztof Kania, kierownik Punktu Socjalnego.
Łącznie Punkt Socjalny przyjął i przekazał już 150 ton darów dla ofiar konfliktu. Wydaje też żywność, odzież i środki czystości uchodźcom, którzy zgłaszają się po pomoc.
Żywność najpierw była przekazywana na Dworzec Główny w Krakowie. Od niedzieli 6 marca Caritas prowadzi tam Punkt Informacyjny, w którym wydawane są suchy prowiant, woda, koce, środki higieniczne, a także jedzenie dla dzieci. W czwartek 10 marca uruchomiony został punkt wydawania gorącej zupy przed Dworcem Głównym, na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w namiocie przygotowanym przez wojewodę małopolskiego. Od 13.00 do 21.00 są tam wydawane uchodźcom bezpłatne gorące posiłki. Punkt obsługują wolontariusze z różnych wspólnot archidiecezji krakowskiej.
Posiłki dla uchodźców wydaje też prowadzona przez Caritas Kuchnia św. Brata Alberta.
- W akcję zaangażowanych jest 150 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu, zgłosiło się 120 nowych osób, klerycy z krakowskiego seminarium, Ruch Światło-Życie, Grupy Apostolskie, Dzieło dla Orientu i inne wspólnoty. Szkolne koła Caritas organizują różne zbiórki w szkołach. Parafialne zespoły Caritas pomagają przy przyjmowaniu uchodźców i organizują zbiórki w parafiach. Z Caritas współpracuje też Akcja Katolicka - wylicza s. Lidia Lupa, koordynatorka wolontariatu.
W środę 9 marca Punkt Socjalny przekazał 15 palet ubrań, które zostaną posegregowane i udostępnione uchodźcom w "Szafie Dobra" w dawnej galerii handlowej Plaza w Krakowie, którą organizuje Centrum Wielokulturowe.
Sprawy przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, potrzeby pomocy należy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl.
Kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonów: 780 604 584 oraz 575 035 647 od 8.00 do 20.00. Na stronie www.krakowcaritas.pl można sprawdzić na bieżąco uaktualnianą listę najpotrzebniejszych rzeczy. Chęć wolontariatu można zgłosić TUTAJ.