W Krakowie obchodzono po raz kolejny święto pułkowe 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Pułk powstał w 1918 r. w Krakowie i tu stacjonował do 1939 roku.
Święto pułkowe (ustanowione 4 września 1919 roku na Zebraniu Oficerskim Pułku w Korcu) obchodzono 19 marca, w dniu patrona księcia Józefa. Obecnie obchodzi się je w sobotę najbliższą dacie 19 marca.
Staraniem Rodziny Pułkowej 8 Pułku Ułanów - stowarzyszenia rodzin byłych żołnierzy oraz sympatyków 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie, przy udziale Towarzystwa 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego, 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego Księcia Józefa Poniatowskiego i Orkiestry Wojskowej Garnizonu Kraków 19 marca odprawiono Mszę św. w kolegiacie uniwersyteckiej św. Anny, którą koncelebrował o. Jacek Skupień, dominikanin, porucznik Kawalerii Ochotniczej, zorganizowano apel poległych przy Krzyżu Pamięci Narodowej u stóp Wawelu - Apel poległych to stara tradycja wojskowa. W 8. Pułku obchodzono ją szczególnie uroczyście. Poeta Włodzimierz Tetmajer, którego jeden z synów Jan Kanty zginął w barwach 8. Pułku Ułanów w wojnie polsko-bolszewickiej, drugi zaś służył potem także w tym pułku, napisał: "Na święty Józef Pułku Święto,/ Stańcie polegli między nami./ Wspominać przyjaźń zadzierzgniętą,/ W śmiertelnym boju z Moskalami" - przypomina Adam Roliński, historyk z Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Odbył się także uroczysty apel na dziedzińcu wawelskim. Wyprężeni na baczność uczestnicy uroczystości wysłuchali granego w rytmie krakowiaka przez orkiestrę wojskową, skocznego "Marsza Pułkowego 8 Pułku Ułanów".
Po apelu przedstawiciele Rodziny Pułkowej m.in. jej prezes, rotmistrz Kawalerii Ochotniczej Jakub Czekaj, Marta Tarabuła, wnuczka gen. Zygmunta Piaseckiego, dowódcy Krakowskiej Brygady Kawalerii w skład której wchodził 8 Pułk Ułanów i Andrzej Kukawski, wnuk oficera pułku - Tytusa Dunina wraz z delegacją 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego oddali hołd szefowi pułku - ks. Józefowi Poniatowskiemu i marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Po uroczystościach wawelskich odbyła się akademia w sali obrad Rady Miasta Krakowa. W uroczystościach prócz członków Rodziny Pułkowej oraz delegacji Wojska Polskiego i Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wzięli także udział członkowie Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w barwach pułkowych w kolorze starego złota.
Wszyscy weterani 8 Pułku Ułanów już nie żyją. Ostatnim był zmarły w 2012 r. prof. Jacek Woźniakowski, w 1939 r. walczył jako podchorąży. - Pułk chlubnie odznaczył się w 1920 r. w bitwie pod Komarowem, gdy w szarży pod dowództwem rtm. Kornela Krzeczunowicza rozgromił bolszewików z Armii Konnej Budionnego. Wziął także udział w Kampanii Wrześniowej 1939 r. i Kampanii Francuskiej w 1940 r. Jego żołnierze bili się potem dzielnie w kraju i na emigracji. Po wojnie tradycje pułku kontynuowało na emigracji i w kraju Koło Pułkowe 8 Pułku Ułanów. W 2020 r. zaś tradycje pułkowe, w tym jego barwy, przekazano oficjalnie decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, do 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego - wylicza A. Roliński.