Metropolita podziękował kapłanom za ich posługę w czasie pandemii, troskę o życie małżeńskie i rodzinne w diecezji oraz zaangażowanie w pomoc Ukrainie i uchodźcom. Podsumował też kwestę na rzecz Ukrainy - w parafiach zebrano aż 5 mln zł.
W homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na trzy zasadnicze prawdy zawarte w kolekcie Mszy św. Krzyżma: o Jezusie Synu Bożym, o nadzwyczajnej godności Chrystusowych kapłanów i o kapłańskim posłannictwie).
Arcybiskup zaznaczył też, że dzięki namaszczeniu Duchem Świętym Jezus, Syn Boży, jest Chrystusem i Panem. - Jego człowieczeństwo zostało przeniknięte mocą Ducha Świętego. Namaszczony Jezus jest zaś Prorokiem, Kapłanem i Królem - na wzór starotestamentalnych proroków, kapłanów i królów, ale On te trzy urzędy w sobie łączy. (…) Chrystus, poprzez wcielenie, stał się bratem każdej i każdego z nas. Upodobnił się do nas we wszystkim oprócz grzechu, jest zdolny zrozumieć wszystkie nasze słabości i cierpienia. Może być zatem wiecznym pośrednikiem między nami a Ojcem - mówił arcybiskup dodając, że w to pośrednictwo, mocą sakramentu święceń, włączeni zostali kapłani. - To wielka łaska być wybranym i postawionym przy Chrystusowym ołtarzu - podkreślał.
Zwrócił też uwagę, że prefacja z Mszy Krzyżma wskazuje na cztery główne zadania kapłana: karmienie ludu Bożego słowem Bożym, umacnianie go sakramentami, odnawianie Ofiary Odkupienia i przygotowywanie dla dzieci Bożych uczty paschalnej, naśladowanie Chrystusa w pasterskiej miłości i oddawaniu swego życia dla Niego i dla zbawienia braci.
Arcybiskup podziękował również kapłanom archidiecezji krakowskiej za troskę o dobro i zbawienie ludu Bożego: za bycie z chorymi, zwłaszcza w czasie pandemii, za troskę o życie małżeńskie i rodzinne - szczególnie w czasie kryzysu, który dotyka tych sfer życia człowieka oraz za otwarcie się na naszych siostry i braci Ukraińców, którzy szukają w Polsce schronienia przed wojną.
Metropolita podsumował też zbiórkę finansową, która została przeprowadzona w całej diecezji w Środę Popielcową i w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Na pomoc Ukrainie we wszystkich parafiach zebrano aż 5,5 mln zł, a darczyńcy prywatni oraz przedsiębiorcy i firmy przekazali kolejny milion. Na Ukrainę zostało wysłanych także 25 tirów i 12 busów z pomocą materialną zebraną głównie w parafiach. - To przejaw chrześcijańskiego ducha naszych wiernych, ale to także owoc waszej kapłańskiej posługi. Gdyby nie mieli do was tak wielkiego zaufania, to ta pomoc nie byłaby tak ogromna i wspaniała, a na pewno nie szłaby przez wasze ręce. Musimy w tym wielkim dobru uznać waszą ciężką, codzienną cichą pracę kapłańską, na wzór Chrystusa - mówił arcybiskup. Podkreślił też, że jest to wspólny wysiłek Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Arcybractwa Miłosierdzia, parafialnych zespołów Caritas i zespołów charytatywnych, Wyższego Seminarium Duchownego, wspólnot zakonnych i wspólnot duszpasterskich, a także wolontariuszy z Polski i z zagranicy.
Podczas Mszy Krzyżma metropolita przyznał również godności honorowe niektórym kapłanom archidiecezji.
Godność kanonika RM otrzymali:
Godność kanonika EC:
Kapituła Kolegiacka przy Bazylice św. Floriana - kanonicy honorowi
Kapituła Kolegiacka św. Anny
Posłuchaj całej homilii abp. Marka Jędraszewskiego: