Nowy numer 38/2023 Archiwum

Abp Ryś przedstawia tajemnice katedry wawelskiej

16 maja o godz. 19 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33) odbędzie się pokaz wybranych filmów dokumentalnych z cyklu "Sekrety wawelskiej katedry". Narratorem wszystkich odcinków jest abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Krakowski pokaz premierowy, na który zaprasza m.in. prof. Jacek Popiel, rektor UJ, poprzedzi jesienną emisję "Sekretów" w kanale telewizyjnym Polsat Rodzina. Arcybiskup Ryś jest nie tylko duszpasterzem dobrze znającym katedrę na Wawelu, lecz także wytrawnym historykiem średniowiecza. Przedstawi m.in. tzw. sprawę św. Stanisława, czyli zagadkę konfliktu między biskupem krakowskim i królem Bolesławem Szczodrym, zakończonego gwałtowną śmiercią duchownego i ucieczką władcy z kraju. Niczym detektyw bada każdy szczegół bezcennych dokumentów i przedmiotów, np. czaszki św. Stanisława, pilnie strzeżonych w katedralnym skarbcu i archiwum. To miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających. - Kiedy Karol Wojtyła został metropolitą krakowskim, powiedział, że do tej katedry nie da się wejść bez drżenia. Sam też wiele razy odczuwałem to drżenie. Liczę, że widzowie doświadczą czegoś podobnego - mówi abp Ryś.

- Dzięki wyjątkowej współpracy z - niestety - niedawno zmarłym opiekunem katedry ks. prał. Zdzisławem Sochackim mogliśmy wykonać unikatowe zdjęcia i pokazać oszałamiające piękno katedry - zaznacza Marek Zając, szef kanału Polsat Rodzina. Jest on pomysłodawcą, współscenarzystą (obok Joanny Linczuk) oraz producentem cyklu z ramienia telewizji Polsat. Całość reżyserują Rafał Wójcik i Tomasz Bardorsch.

W programie wykorzystano ikonografię i materiały archiwalne m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z abp. Rysiem, w której uczestniczyć będą znawcy historii Krakowa - prof. Krzysztof Ożóg, prof. Jacek Purchla i ks. prof. Jacek Urban.

Wstęp na pokaz jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast