Krakowscy Rycerze Kolumba organizują akcję pakowania paczek, które zostaną wysłane potrzebującym w Ukrainie oraz prowadzą zbiórkę na zakup ambulansu.
Inicjatywa pakowania 3 tys. paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi odbędzie się w ten weekend w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. W ramach akcji gromadzone są dary wskazane jako aktualnie najpotrzebniejsze przez Rycerzy Kolumba w Ukrainie, którzy od początku wojny ściśle współpracują ze swoimi polskimi odpowiednikami.
- To bardzo potrzebny gest solidarności z naszymi ukraińskimi braćmi. Zdajemy sobie sprawę z trudnych warunków, jakie obecnie są w Ukrainie, dlatego postanowiliśmy również w Krakowie włączyć się w tę szlachetną akcję - wyjaśnia Tomasz Konturek, lider wspólnoty działającej przy sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Przygotowanie i wysłanie paczek do Ukrainy nie jest jedynym działaniem, poprzez które krakowscy Rycerze Kolumba pragną wesprzeć walczący naród ukraiński. Prowadzą oni też zbiórkę na zakup ambulansu, który ma wesprzeć służby medyczne w Ukrainie.
Część kosztów zakupu karetki pokryje wsparcie pochodzące z Funduszu Solidarności z Ukrainą Rycerzy Kolumba, powołanego przez Radę Najwyższą tej organizacji w USA. Natomiast pozostała kwota będzie pochodzić ze zbiórki. Mogą się do niej dołączyć wszyscy chętni poprzez wpłatę na konto Fundacji Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 14000 im. Jana Pawła II w Krakowie: 24 1600 1420 1878 6305 7000 0001, tytułem "Darowizna - karetka Ukraina". Wsparcie finansowe można przekazać do 20 czerwca.
Karetka ma zostać przekazana archidiecezji lwowskiej. Pierwsza część zbiórki na ten cel została przeprowadzona w niedzielę 5 czerwca w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zaś kolejna odbędzie się w tym samym miejscu w najbliższą niedzielę. Ofiary można składać do oznaczonej skarbony. Zbiórka będzie prowadzona również w innych kościołach, gdzie działają i posługują krakowscy Rycerze Kolumba.
- Zbiórka pieniędzy na karetkę jest dziełem wynikającym z dwóch pobudek. Po pierwsze - jako rycerze pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Po drugie zaś - w Ukrainie również znajdują się nasi bracia Rycerze Kolumba, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy takie dzieło podjąć - tłumaczy Roman Drążek, pod którego opieką znajdują się wspólnoty rycerskie działające w archidiecezji krakowskiej.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Organizacja działa w kilkunastu państwach świata i gromadzi w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach w 30 diecezjach.