Górale w strojach regionalnych i z kapelą regionalną uczestniczyli 16 czerwca w procesjach Bożego Ciała w swoich parafiach. W wielu z nich roztacza się niezwykle piękny widok na tatrzańskie szczyty. Podhalanie i goście przeszli też bardzo tłumnie w procesji po słynnym deptaku - zakopiańskich Krupówkach.
Procesję Bożego Ciała w parafii NMP Królowej Polski w Miętustwie koło Czarnego Dunajca prowadził ks. proboszcz Janusz Rzepa. - Niezwykle piękne i ważne są wasze stroje, jeszcze ważniejsza - obecność. Pamiętajmy jednak, że w centrum dzisiejszego święta jest Jezus Chrystus, który przychodzi do nas w każdej Eucharystii. Dziś, wychodząc z Najświętszym Sakramentem, dziękujemy Bogu za ten niezwykły dar, za tak wielką tajemnicę. Radujmy się zatem! - mówił ks. proboszcz Janusz Rzepa, który przewodniczył uroczystościom wspólnie z ks. wikarym Krzysztofem Pierzchałą. Duchowni nieśli na przemian monstrancję z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy, umiejscowionych m.in. w obejściach prywatnych góralskich domów.
W procesji uczestniczyło wielu parafian z miejscowości współtworzących miętusiańską parafię: Miętustwa, Cichego, Ratułowa, Starego Bystrego i Czerwiennego. Były poczty sztandarowe Związku Podhalan, strażaków z jednostek OSP. Oni też czuwali nad bezpieczeństwem uczestników procesji Bożego Ciała. Wspólną modlitwę uświetniła liczna kapela góralska, scholka parafialna, zespół Mali Miętusianie, ale też motocykliści z Grupy Pasja i Wiara. Były liczne feretrony m.in. z figurą Jana Pawła II.
Uczestnikom czwartkowej procesji towarzyszyła przepiękna pogoda i widoki na tatrzańskie szczyty, które było widać bardzo dokładnie z ronda na granicy Cichego i Ratułowa w Gminie Czarny Dunajec.
Wśród wiernych był parafianin Marcin Ratułowski, wójt Gminy Czarny Dunajec, a także Tadeusz Rafacz, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego
Z widokiem na tatrzańskie szczyty procesja Bożego Ciała przeszła także w parafii św. Kazimierza w Kościelisku. Świętowanie Bożego Ciała w Kościelisku rozpoczęło się od Mszy Świętej odprawionej przy kapliczce na Prędówce. Następnie w uroczystej procesji eucharystycznej, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, parafianie i goście przeszli do kościoła parafialnego. - Warto dzisiaj przywołać słowa: "Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi". Musimy pokazać naszą siłę, wiarę i to, że naszą mocą jest Boża miłość - mówił ks. Arkadiusz Zych, wikary parafii w Kościelisku.
Procesja Bożego Ciała odbyła się także w Zakopanem i wiodła przez większość trasy słynnym deptakiem - Krupówkami, od sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach do kościoła św. Krzyża. W procesji brała udział wyjątkowo duża liczba osób, a także goście przebywający na długim weekendzie w Zakopanem. - Jeszcze raz wspólnie dzisiaj dziękujmy za papieską pielgrzymkę do Zakopanego sprzed 25 lat. Nie wstydzimy się krzyża i bronimy krzyża. Niech owoce wizyty Jana Pawła II w naszym mieście wciąż będą obecne - mówił ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii św. Krzyża.
Do papieskiej pielgrzymki nawiązał też w czasie procesji Bożego Ciała ks. Krzysztof Karnas, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Ostrowsku koło Nowego Targu. W czterech ołtarzach pojawiły się wielkie fotografie z Janem Pawłem II w czasie pobytu na Podhalu w 1997 r. Na zdjęciach były fragmenty papieskich przemówień. Wizerunki góralom bezpłatnie udostępnił fotograf papieski Paweł Murzyn.
Procesje Bożego Ciała odbywały się także w górach, m.in. przy sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, gdzie duszpasterzują dominikanie, i przy Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem w Gorcach.