Od 22 lipca do 13 sierpnia w Zakopanem potrwa XXI Międzynarodowy Festiwal Organowej i Kameralnej. W jego ramach odbędzie się kilka koncertów w tatrzańskich świątyniach.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem zyskał w tym roku patrona. Został nim prof. Wacław Geiger (1907-1988) - kompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem.
W XXI odsłonie festiwalowej znajdą się zarówno koncerty organowe, jak i kameralne. Będzie można usłyszeć cztery koncerty organowe, podczas których wystąpią wirtuozi organów: małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy, Michał Białko z Krakowa, Mariola Brzoska z Gliwic oraz Filip Presseisen z Krakowa. Artyści przygotowali ciekawe i ambitne programy, które zabrzmią na organach zakopiańskich kościołów. Podczas dwóch koncertów organistom towarzyszyć będą: solistka Magdalena Kulig z Hamburga na koncercie inauguracyjnym oraz świetny sekstet wokalny proMODERN z Warszawy.
W części kameralnej wystąpi Malawski Trio z Krakowa, które wykona utwory Józefa Haydna, Adama Walacińskiego i Andrzeja Panufnika, zaś polsko-austriacki kwartet Guitar4Mation przeniesie publiczność w świat muzyki gitarowej Ernesto Halfftera, Leoša Janáčka, Anselmo Aiety i Juana Carlosa Cobiana w aranżacji na cztery gitary.
Ciekawym wydarzeniem artystycznym będzie koncert Katarzyny Wiwer i Marka Szlezera w Czerwonym Dworze, gdzie pieśni Henryka Opieńskiego, Bolesława Raczyńskiego, Jadwigi Sarneckiej, Jerzego Gablenza, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza ukażą świat Krakowa i Zakopanego w czarownym okresie Młodej Polski. Z kolei w Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi muzyka patrona festiwalu Wacława Geigera, czyli pieśni do tekstów góralskich i utwory kameralne w wyjątkowym wykonaniu Katarzyny Wiwer i kwartetu smyczkowego The Time Quartet z Warszawy.
Na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który w tym roku rozpocznie się już 22 lipca i potrwa aż do 13 sierpnia 2022 roku zapraszają organizatorzy, czyli: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz zakopiańskie świątynie. Koncerty odbywać się w zakopiańskich świątyniach, m.in. sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach czy sanktuarium na Krzeptówkach. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.
Wydarzeniu patronuje m.in. "Gość NIedzielny".
Patron festiwalu - prof. Wacław Geiger (1907-1988) był chórmistrzem, kompozytorem i organistą. Materiały prasowe