Już w najbliższy weekend na Campus Misericordiae, czyli Polu Miłosierdzia w Brzegach, przewidziano szereg wydarzeń upamiętniających Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w 2016 roku.
To właśnie w Brzegach papież Franciszek spotkał się wówczas z młodzieżą z całego świata. Campus Misericordiae stał się gościnną ziemią dla ponad 2,5 mln pielgrzymów. W sobotni wieczór 30 lipca 2016 r. zgromadzonych młodych ludzi połączyły wspólna modlitwa i śpiew, które nie ustały przez całą noc.
Już w ten weekend Pole Miłosierdzia ponownie wypełni się młodymi ludźmi oraz całymi rodzinami, którzy pragną wspomnieć atmosferę tamtych wyjątkowych chwil. - W rodzinny i radosny sposób chcemy przypominać sobie przesłanie o miłosierdziu ze Światowych Dni Młodzieży. Staramy się też wcielać je w życie, dlatego zaprosiliśmy do udziału w uroczystościach 300 uchodźców z Ukrainy, przebywających w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu - mówi Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.
W sobotę 30 lipca modlitewne spotkanie w 6. już rocznicę ŚDM rozpocznie Koronka do Bożego miłosierdzia o godz. 15. O godz. 18 przewidziano koncert scholi Hosanna pod kierunkiem Magdaleny Luraniec, a po niej zaprezentuje się Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka, której towarzyszyć będzie o. Łukasz Buksa.
W niedzielę 31 lipca obchody rocznicy ŚDM również rozpocznie Koronka do Bożego miłosierdzia o godz. 15. Następnie o godz. 18 na Campus Misericordiae sprawowana będzie uroczysta Eucharystia, a zaraz po niej na plenerowej scenie wystąpi Mała Armia Janosika - największa kapela góralska w Polsce, licząca 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Grupie przewodzi Damian Pałasz - skrzypek i muzyk, dwukrotnie utytułowany Osobowością Roku w plebiscycie "Gazety Krakowskiej".
W trakcie trwania uroczystości w Domu Młodych wystawiony będzie Najświętszy Sakrament.
Historia Campus Misericordiae wciąż jest budowana. Sercem tego miejsca jest Dom Miłosierdzia, w którym codziennie przebywają ludzie starsi i potrzebujący. W domu tym znajduje się również kopia figury Matki Bożej z Loreto, podarowana przez młodzież włoską polskiej młodzieży, gospodarzom 31. Światowych Dni Młodzieży.
Obok Domu Miłosierdzia działa Centrum Caritas "Chleb Miłosierdzia", gdzie każdego dnia osoby w trudnej sytuacji życiowej otrzymują żywność. Tuż obok Ronda Światowych Dni Młodzieży powstał park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez jaką przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata, rozpoczynając nocne czuwanie.
W bliskości Domu Miłosierdzia powstał także Dom Młodych w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i pomodlić. W jego wnętrzu znajdują się symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego.
Szczególna sytuacja wydarzyła się w tym roku, gdy świat dotknęła tragedia wojny w Ukrainie. W bliskości Campus Misericordiae powstało Centrum Pomocy Ukrainie w Grabiu. W tym miejscu tysiące osób dotkniętych dramatem wojny znalazło ciepłe schronienie, jedzenie i pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Z tego też miejsca dostarczana jest na Ukrainę ogromna pomoc humanitarna.