Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jubileuszowa 15. Noc Cracovia Sacra

Przez dwa dni i dwie noce, od rana 14 sierpnia do nocy 15 sierpnia, w trakcie Nocy Cracovia Sacra będzie można zobaczyć skarby krakowskich kościołów i klasztorów.

Wydarzenie organizowane jest od 2008 roku. Jego pomysłodawcą był zmarły w ubiegłym roku Stanisław Dziedzic, polonista, pisarz, wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz dyrektor Biblioteki Kraków. Co roku Cracovia Sacra ma inny motyw przewodni. W ubiegłych latach prezentowano m.in. sanktuaria i najstarsze parafie krakowskie, skarby krakowskich klasztorów oraz ich ogrody i wirydarze, a także wizerunki maryjne. W tym roku motywem przewodnim jest krzyż. Tegoroczna, 15. jubileuszowa edycja nocy zbiegła się z jubileuszami 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile, 800-leciem obecności dominikanów w Polsce, 550-leciem paulinów na Skałce i 800-leciem parafii Mariackiej.

Wydarzenia Nocy Cracovia Sacra skoncentrują się tym razem w 22 miejscach, nie tylko w klasztorach i kościołach katolickich (w tym w klasztorze benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach), lecz także w cerkwi prawosławnej przy ul. Szpitalnej oraz w Muzeum Archidiecezjalnym i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będzie można zwiedzać te obiekty, obserwując - za pośrednictwem obiektów dostępnych tam na co dzień i przyniesionych ze skarbców oraz zza klasztornej klauzury - jak oddawano cześć Bogu. Zostały zorganizowane specjalne wystawy. Będzie można wysłuchać także koncertów muzyki sakralnej.

W mogilskim Opactwie Cystersów, gdzie znajduje się sanktuarium Krzyża Świętego, będzie można zwiedzić Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów oraz wystawy plenerowe. W niedzielę 14 sierpnia o godz. 19 odbędzie się tam koncert  "W krzyżu cierpienie. Stabat Mater Dolorosa". Wystąpią śpiewaczka Magdalena Niedbała-Solarz (mezzosopran) oraz orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela. W poniedziałek 15 sierpnia o godz. 19 w auli opata Marcina Białobrzeskiego odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Słuchaj, synu, nauk mistrza" w reżyserii Krzysztofa Ridana, przedstawiającego życie codzienne współczesnych mnichów mogilskich.

14 sierpnia o godz. 22.15 w kapitularzu klasztoru dominikanów odbędzie się koncert "Per Crucem ad Lucem" w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum. 15 sierpnia o godz. 20 w kościele księży misjonarzy przy ul. Stradomskiej zespół wokalny Octava pod dyrekcją Zygmunta Magiery zaśpiewa utwory pasyjne w trakcie koncertu zatytułowanego "O crux ave".

Bardzo ciekawie zapowiada się program nocy w kościele i klasztorze karmelitów Na Piasku. Na krużgankach klasztornych (wejście przez furtę) przygotowano wystawę "Mistyka Krzyża w Karmelu". "Szczególną uwagę zwraca XVI-wieczny obraz tablicowy Ukrzyżowanie, wotywny obraz na blasze z przedstawieniem św. Marii Magdaleny oraz ornat z haftowanymi atrybutami Męki Pańskiej. Na tę okazję również znieśliśmy z dormitorium dawny obraz z ołtarza Ukrzyżowania. Wraz z Pietą, umieszczoną w muzeum, będziecie mogli Państwo sobie wyobrazić, jak wyglądał ten ołtarz 70 lat temu" - informują organizatorzy. Na wystawę składają się również starodruki zawierające motyw krzyża (np. cykl miedziorytów) oraz krucyfiksy i sprzęty liturgiczne. Na krużgankach będzie również prezentowana wystawa fotograficzna "Karmelici w obiektywie Tadeusza Łyczakowskiego".

W poniedziałek 15 sierpnia po godz. 20 w kościele odbędzie się koncert "Crux Karmeli", w którego trakcie zespół Cracov Singers & Players pod kierunkiem Karola Kusza wykona utwory z repertuaru kapeli karmelitańskiej z XVII i XVIII wieku. Odnalazł je Marek Bebak, muzykolog i archiwista. Napisali je zaś m.in. kompozytorzy karmelici, którzy mieszkali w klasztorze Na Piasku.

Szczegółowy program nocy, jak również wszelkie informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach dostępne są TUTAJ.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest  bezpłatny, do niektórych obiektów obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy