Nowy numer 38/2022 Archiwum

Górale z całego świata na festiwalu w Zakopanem

53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich potrwa w Zakopanem od 19 do 26 sierpnia.

To wydarzenie jest doskonałą okazją, by odpoczynek połączyć z żywym i autentycznym spotkaniem z kulturą ludową wielu górskich regionów Polski i całego świata. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest bowiem najstarszym, największym i najbardziej prestiżowym zakopiańskim festiwalem, rozpoznawalnym nie tylko w Polsce i Europie, ale także na całym świecie. Przez ponad 50 lat w tym wyjątkowym góralskim święcie uczestniczyło już prawie 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.

- Najważniejszym punktem programu jest konkurs, podczas którego pod bacznym okiem międzynarodowego jury zespoły rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, zdobywając także aplauz i sympatię publiczności. To dla niej, oprócz fascynujących prezentacji obrzędów, śpiewów, gry na instrumentach oraz tańców, przygotowujemy wiele innych atrakcji, takich jak warsztaty, animacje, wystawy, kiermasze, konkursy, a nawet zabawy taneczne - podkreśla Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Zakopanego.

Na festiwalu w tym roku gościć będą zespoły z Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji i Czech. Natomiast na 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu nominacje do udziału w zakopiańskim festiwalu otrzymały cztery zespoły polskie: Zespół Regionalny "Biołodunajcanie" z Białego Dunajca, Zespół Pieśni i Tańca "Dolina Dunajca" z Nowego Sącza, Zespół Regionalny "Owcok" z Jabłonki oraz Zespół Regionalny "Podegrodzie" z Podegrodzia.

Muzycznym folkowym świętem rozpoczynającym festiwal będzie koncert "W krainie Barona Cygańskiego" z udziałem Roby Lakatosa - najwyższej klasy wirtuoza gry na skrzypcach, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Beethovenowska. Następnie na festiwalowej scenie zagości wyjątkowy projekt "Duch Gór" zespołu Trebunie-Tutki i Quintetu Urmuli. Usłyszymy także laureatów festiwalu Nowa Tradycja - zespół Hajda Banda. Po raz drugi zorganizowany zostanie specjalny koncert połączony z wręczeniem nagrody Siła Korzeni. Na festiwalu nie zabraknie także laureatów dziecięcego Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich "Złote Kierpce", którzy zaprezentują się w koncercie "Mali Górale".

- Podczas tegorocznego festiwalu podejmiemy temat macierzyństwa, traktując to jedno z najstarszych i najważniejszych zadań kobiety jako motyw przewodni naszego sierpniowego święta folkloru. Zajmiemy się rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia - tak przesłanie tegorocznego festiwalu wyjaśnia Hania Rybka, dyrektor artystyczny. Tematowi macierzyństwa poświęcona zostanie konferencja naukowa, ale także znajdzie on odzwierciedlenie w innych punktach programu.

Wśród wielu imprez i wydarzeń towarzyszących warto wymienić jeszcze Mistrzostwa Podhala w Powożeniu i Konkurs na Fiakra Roku, tradycyjne wesele góralskie, korowód ulicami Zakopanego, Wystawę Owczarków Podhalańskich, Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Jarmark św. Cecylii, konkurs fotograficzny "Żywioł Folkloru", warsztaty regionalne czy animacje dla najmłodszych.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami wydarzenia są miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, zaś od strony medialnej patronuje mu m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy