W ramach obchodów 40-lecia działalności Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, w rzymskim Papieskim Uniwersytecie Urbanianum odbyło się dziś sympozjum okolicznościowe. Na zakończenie przemówił kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz patrona fundacji.
Hierarcha zaznaczył, że celem sympozjum, "nie było i nie jest zwykłe podsumowanie dokonań fundacji, lecz refleksja nad jej aktualną kondycją i działalnością oraz zebranie nowych myśli i propozycji służących do opracowania programu na przyszłość".
- Fundacja chciała towarzyszyć Janowi Pawłowi II, wspierać i dokumentować jego pontyfikat, kierując się trafną intuicją, że z tego dziedzictwa będą mogły czerpać następne pokolenia, nie tylko w Ojczyźnie Papieża. Powstanie fundacji wyzwoliło wielką ofiarność w kręgach polonijnych w różnych częściach świata, dając wielu dobroczyńcom poczucie, że aktywnie uczestniczą w dokonaniach pontyfikatu ich Rodaka, największego z rodu Polaków. Szczególnym beneficjentem tej ofiarności była i jest młodzież z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To była i jest najlepsza inwestycja w przyszłość tych krajów, odpowiadająca najgłębszym pragnieniom i duchowemu testamentowi patrona fundacji - powiedział kardynał.
Dodał, że fundacja nie jest obojętna "wobec apokaliptycznej tragedii, jaka dotknęła naród ukraiński, który stał się ofiarą agresji, wpisanej w logikę rosyjskiego imperializmu". Wspomniał, że programach stypendialnych fundacji uczestniczyła także młodzież z Ukrainy. - Jesteśmy przekonani, że dziś stoją oni w pierwszym szeregu zmagań o wolność swojej ojczyzny i obrony chrześcijańskich wartości, w duchu ideałów, którymi żył i które głosił św. Jan Paweł II - powiedział metropolita senior archidiecezji krakowskiej.
Wyraził radość, że w rzymskim sympozjum wzięło udział wiele osób zaangażowanych w życie Kościoła w Polsce i innych krajach. - Rys uniwersalizmu i misyjności Kościoła stanowi cząstkę duchowego dziedzictwa, przekazanego nam przez świętego papieża, patrona fundacji. Chcemy tym dziedzictwem żyć i przekazać je następnemu pokoleniu - zakończył kard. Dziwisz.