Carl Anderson, były Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba, odebrał 17 listopada w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich Nagrodę im. Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny. Otrzymał jako jej wyraz materialny ikonę Świętej Rodziny.
Wyróżnienie wręczono przy okazji odbywającego się w Krakowie od 17 do 19 listopada II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny "Małżeństwo - wybór czy dar?". Laureat nagrody, doktor honoris Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, bierze udział w tym wydarzeniu.
Przewodniczący kapituły nagrody prof. Janusz Kawecki zwrócił uwagę, że C. Anderson jest jej pierwszym zagranicznym laureatem. - Otrzymuje ją mężczyzna, który szczególnie zasłużył się w działalności na rzecz pomocy rodzinom i umacniania rodzin - mówił prof. Kawecki.
Dziękując za wyróżnienie, laureat wyraził nadzieję, że postępujący proces beatyfikacyjny J. Ciesielskiego sprawi, że jego sylwetka będzie wzorem do naśladowania dla małżonków, duchownych i świeckich w Kościele. Carl Anderson, jako Najwyższy Rycerz, rozpoczął działalność Rycerzy Kolumba w Polsce, w związku z czym wielokrotnie przybywał do Krakowa. W czasie swojego wystąpienia w kaplicy przy ul. Franciszkańskiej 3 zwrócił uwagę, że inspirowało go dziedzictwo kardynałów Sapiehy czy Macharskiego.
Podkreślił, że dziedzictwo zawarte w nauczaniu św. Jana Pawła II jest ważne dla dzisiejszej odpowiedzi na filozoficzne i kulturowe wyzwania współczesności. Przywołał wystąpienie papieża Polaka w czasie jego pierwszej pielgrzymki do USA w 1979 r., gdy w Waszyngtonie mówił, że zabijanie nienarodzonych nigdy nie może zostać zaakceptowane. Te słowa wówczas dały siłę ruchowi pro-life w USA. Carl Anderson zaznaczył, że wyrok Roe przeciwko Wade, legalizujący aborcję w USA, nie zostałby w tym roku uchylony przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, gdyby nie wpływ Jana Pawła II, jaki wywarł na formację milionów katolików opowiadających się za życiem w USA. - To powinno dawać nam wielką nadzieję i pokazywać, jaką drogą podążać w przyszłości - zakończył laureat nagrody.
Patron nagrody Jerzy Ciesielski (1929-1970), wykładowca Politechniki Krakowskiej, był aktywnym uczestnikiem duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez Karola Wojtyłę i bardzo przezeń cenionym. "Posługę uczonego - posługę myślenia - uczynił drogą do świętości" - powiedział o nim Jan Paweł II w 1997 r., w trakcie spotkania z ludźmi nauki w krakowskiej kolegiacie św. Anny. Jerzy Ciesielski obecnie jest kandydatem na ołtarze. 17 grudnia 2013 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność jego cnót.