Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kraków. W szpitalu bonifratrów leczą urazy narciarskie

We czwartek 24 listopada otwarto i poświęcono Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej działającego od 1609 r. Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego. Przy okazji Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, podpisał umowę o współpracy ze szpitalem.

W umowie sygnowanej przez prezesa Małysza i Dorotę Pukę, dyrektor szpitala, ustalono, że placówka będzie leczyła zawodników PZN wszystkich dyscyplin narciarskich: narciarstwa biegowego, kombinacji norweskiej, narciarstwa alpejskiego, snowboardingu, skoków narciarskich i narciarstwa dowolnego. "Sportowcy uzyskają dostęp do leczenia w renomowanym, doskonale wyposażonym oddziale ortopedii, specjalizującym się w operacjach z dziedziny medycyny sportowej i sportowej ortopedii urazowej. Szpital Zakonu Bonifratrów w Krakowie będzie dla nich szpitalem »pierwszego wyboru«" - zapewniono przy okazji podpisania umowy.

Przypomniano, że już przed oficjalnym podpisaniem umowy w szpitalu leczyli się narciarze. "Leczyły się tu m.in.: Anna Berezecka (biegi narciarskie, wicemistrzyni Polski w sztafecie kobiet 4 x 5 km), Maria Chyc (snowboardzistka, wicemistrzyni Polski w slalomie równoległym), Olimpia Kwiatkowska (snowboardzistka, wicemistrzyni Polski w slalomie gigancie równoległym), Małgorzata Gradzik (jedna z najmłodszych zawodniczek w skokach narciarskich, zawodniczka kadry narodowej juniorów) czy Ania Twardosz (narciarka specjalizująca się w skokach, letnia i zimowa mistrzyni Polski). Wszystkie trafiły pod opiekę doktora Stanisława Szymanika, jednego z najlepszych w Polsce specjalistów ortopedii i traumatologii narządu ruchu, zajmującego się leczeniem urazów sportowych, który jest także wiceprezesem PZN ds. narciarstwa biegowego i spraw medycznych" - poinformowano. - Mam nadzieję, że z usług Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie będziemy korzystać jak najrzadziej lub wcale, ale sama świadomość, że w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych mamy za sobą ogromną wiedzę i doświadczenie takich specjalistów, jak dr Szymanik, daje nam poczucie bezpieczeństwa - wspomniał A. Małysz. W szpitalu będą  szukać pomocy nie tylko znani narciarze, członkowie PZN, lecz także uzdolniona młodzież narciarska.

Leczenie ortopedyczne trwa w szpitalu bonifratrów już od kilku lat. Szpital jest otwarty na wszystkich pacjentów. "Rocznie wykonuje się tu blisko 700 skomplikowanych zabiegów operacyjnych z zakresu ortopedii, a od 2017 roku w szpitalu przy ul. Trynitarskiej wykonano ich bez mała 3000" - poinformowano przy okazji otwarcia i poświęcenia Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

W otwarciu wziął udział m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Krakowski szpital ojców bonifratrów osadzony jest na fundamencie wielowiekowej tradycji niesienia pomocy chorym - na misji wyrażonej w dewizie placówki: "Czyńmy dobro". Dzisiaj przed placówką otwiera się nowy rozdział w lecznictwie. Nieustanne doskonalenie i rozwój są z pewnością jednymi z tych najważniejszych cech, które decydują o sukcesach w dziedzinie medycyny. Życzę, aby takich było jak najwięcej - mówi wojewoda małopolski.

Kraków. W szpitalu bonifratrów leczą urazy narciarskie   Na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej zamontowano m.in. nowoczesne łózka przystosowane do leczenia pacjentów z urazami. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy