Wizerunek Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski został przywieziony do Krakowa, który jest kolejnym etapem jego peregrynacji po całej Polsce.
Kopia sławnego obrazu pod Wawel przyjechała z Krynicy. Została przeniesiona w procesji przez miasto do kościoła Świętych Piotra i Pawła przez Rycerzy Jana Pawła II, a następnie przywitany przez księży w parafii i umieszczony przed ołtarzem. Krótki rys historii obrazu i cudów, jakie dokonały się za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski przypomniał proboszcz ks. prof. Jan Machniak. Przewodniczył on także Mszy św., podczas której został odczytany akt zawierzenia Matce Bożej Łaskawej.
Kościół przy Grodzkiej to pierwszy etap peregrynacji w Krakowie. W niedzielę po nabożeństwie o godz. 13.30 zostanie tu także poprowadzona modlitwa różańcowa, a w poniedziałek obraz wyruszy w dalszą drogę. W mieście będzie gościł do 18 grudnia. W tym czasie odwiedzi m.in. kościół św. Józefa w klasztorze sióstr bernardynek przy Poselskiej, kościół Niepokalanego Poczęcia na Wesołej, kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach i kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (zakonu sióstr felicjanek przy ul. Smoleńsk).
Obraz odwiedził już ponad 130 miejsc w Polsce, a do końca peregrynacji jeszcze daleko. Zainicjowano ją w okresie pandemii, bo Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski była także zwana Wybawicielką od Zarazy i Wszelkiego Utrapienia i w czasie epidemii w Warszawie w roku 1652 obraz był noszony w procesjach po ulicach miasta.
Choć Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski jest specjalną opiekunką Warszawy, to Jej kult jest także obserwowany w Krakowie (gdzie znajduje się kilka Jej wizerunków) oraz w podkrakowskiej Wieliczce.