W sezonie bożonarodzeniowym setki wiernych przybywają tu, by podziwiać jedną z największych w Polsce ruchomych szopek.
Panorama kalwaryjskiego Betlejem mierzy 11 m szerokości i 8 m wysokości, a podest ma 30 mkw. Zawsze składa się ze 150 elementów, z czego 50 to figury ruchome, które są przywożone z Neapolu. W tym roku wśród nowych figur zobaczymy mężczyznę niosącego na plecach dziecko, kobietę karmiącą owcę, pasterza niosącego owcę i kobietę sprzątającą. Pojawił się także namiot wędrownych kupców oraz drewniana łódź. Zostały one zrobione przez jednego z zakonników. Zakonnicy wykonali również budynki, mury i pozostałe fragmenty zabudowań.
- Zależy nam, by szopka była starannie wykonana, bo to właśnie tu odbywają się "rodzinne katechezy". Rodzice opowiadają dzieciom historię Bożego Narodzenia, tłumacząc jak bardzo Bóg kocha ludzi. Sami stajemy przy betlejemskiej grocie i możemy przypomnieć sobie, że Bóg jest z nami, a Jego miłość się nie zmienia. Jest ciągle wielka. Bóg zamieszkał w naszej codzienności i jesteśmy w Jego rękach bezpieczni. Bogu nic nie uciekło spod kontroli - jak czasem może się wydawać. Boża Opatrzność czuwa nad nami i nic tego nie zmieni - zauważa o. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik sanktuarium.
Szopkę będzie można oglądać do 15 lutego.
o. Bukowski informuje również, że przez cały 2022 rok do sanktuarium przybyło w grupach zorganizowanych 93 250 osób, z czego 1219 to pielgrzymi z zagranicy. Najwięcej zagranicznych pielgrzymów przyjechało z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Ukrainy. Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało również grupy m.in. z Zimbabwe, Indii, czy Japonii. Z noclegów w Domu Pielgrzyma skorzystało 21 032 osób.
Obchody Wielkiego Tygodnia zgromadziły w Kalwarii Zebrzydowskiej 111 tys. wiernych, a podczas uroczystości sierpniowych w tygodniu odpustowym sanktuarium nawiedziło 110 tys. pielgrzymów. Z kolei w Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej wzięło udział 65 tys. osób.
- Zaobserwowaliśmy też ponowny wzrost pielgrzymów przybywających rodzinnie i indywidualnie, udających się na modlitwę na Dróżki Kalwaryjskie - mówi o. Tarsycjusz.
Co ważne, wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, w sanktuarium schronienie znalazło ponad 360 osób uciekających przed rosyjską agresją. Odbywała się tu także stała modlitwa o pokój i specjalne nabożeństwa
Przez cały rok kontynuowane były również prace budowlane i remontowe w ramach projektu "Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO". Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przechodzą 3 budynki przed bazyliką, a 8 kaplic na Dróżkach Kalwaryjskich zostało poddanych pracom konserwatorskim.