Tradycja Spotkań Przyjaciół na Kasprowym Wierchu i odprawianych na szczycie nabożeńsrw, ma już ponad 15 lat. W niedzielę 23 kwietnia, ludzie gór ponownie zbiorą się wokół wierzchołka „Świętej Góry” polskich narciarzy w intencji pokoju i spokoju na Ziemi. Organizatorem i inicjatorem tej tradycji jest sportowiec, przedsiębiorca i filantrop Rafał Sonik.
Organizowane od ponad 15 lat spotkania „bliżej nieba i bliżej siebie” wpisały się już na stałe w kalendarz istotnych, zakopiańskich wydarzeń. To jedyny moment w roku, kiedy na szczycie Kasprowego Wierchu spotykają się miłośnicy gór, narciarze, obecni oraz byli olimpijczycy, ratownicy TOPR, pracownicy TPN i PKL. W 2007 roku po raz pierwszy tę wyjątkową grupę zebrał Rafał Sonik, zapraszając do wspólnej wymiany wspomnień oraz modlitwy. - Przed rokiem, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, zadrżał w posadach demokratyczny, wolny świat. W lutym tego roku zadrżał fundament Ziemi, powodując niewyobrażalną tragedię dla ponad miliona ludzi w Turcji i Syrii. Wraz z tymi dwoma wstrząsami, zadrżały również nasze serca. Wierzę, że lekarstwem na te wszystkie „drżenia” jest serdeczność, miłość i empatia. Chyba każdy, kto był z nami choć raz na Kasprowym wie, że taka intencja wśród tatrzańskich szczytów wybrzmiewa niezwykle głośno i czysto. I ma moc! - mówi Rafał Sonik.
Przez lata spotkania i Msze miały różne intencje. Przed rokiem wzięła w niej udział liczna grupa uchodźców z Ukrainy. W tym roku, uczestnicy ponownie będą modlić się o pokój za naszą wschodnią granicą, ale również w intencji ofiar lutowego trzęsienia ziemi w Turcji, Syrii i Armenii.
Msze na Kasprowym Wierchu, które tradycyjnie są centralnym punktem wydarzenia, celebrowali dotąd m.in. kardynał Kazimierz Nycz, abp. Grzegorz Ryś, czy abp. Marek Jędraszewski. Wielokrotnie odprawiał ją również Ks. Andrzej Augustyński, z którym Rafał Sonik od lat współpracuje w ramach działań Stowarzyszenia Siemacha.
W niedzielę 23 kwietnia, od godz. 7 uczestnicy wydarzenia będą mogli wjeżdżać koleją na Kasprowy Wierch. Już od 9, w górnej stacji trwać będą pokazy archiwalnych filmów i zdjęć. O 13 rozpocznie się zaś Msza o pokój i spokój na Ziemi. Czas do ostatniego zjazdu koleją o godzinie 17 wypełnią tradycyjnie rozmowy, wymiany serdecznych uścisków, występy muzyczne i długie opowieści.
Organizatorem wydarzenia są: Nasz Kasprowy oraz Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe.