Hitlerowski obóz koncentracyjny Ravensbrück został wyzwolony 78 lat temu - 30 kwietnia 1945 roku. Ostatnie dni kwietnia to także pamięć o ofiarach obozów Sachsenhausen i Dachau, uwolnionych kilka dni wcześniej.
Ravensbrück zajmuje wśród niemieckich kacetów miejsce specjalne. Był obozem kobiecym, w którym niemieccy pseudomedycy dokonywali okrutnych eksperymentów. Jedną z ofiar tego obozu jest Wanda Półtawska, która 27 kwietnia uczestniczyła w uroczystej Mszy św. w bazylice Mariackiej. Eucharystii przewodniczył bp Robert Chrząszcz, a homilię wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak, który - nawiązując do przypadającego na ten dzień czytania z Księgi Izajasza - rozważał sens cierpienia jako drogi do zbawienia. Biskup Chrząszcz przypomniał z kolei modlitwę Jana Pawła II o pokój i przeciwko wojnie i agresji.
Po Mszy św. dr Półtawska w swoim wystąpieniu zwróciła się natomiast do młodych, apelując, by nieśli w przyszłość wartości duchowe, wartości wyższego rzędu, którym grozi zagłada we współczesnym świecie. - Ciało ludzkie jest mdłe, ale ducha nie gaście! - mówiła.
Uczestnicy Mszy św. przeszli później przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie na pamiątkowych płytach kryjących ziemie z miejsc kaźni pamięci złożono kwiaty. Organizatorami obchodów były Stowarzyszenie "Ne Cedat Academia" i Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.