Działa już świetlica, którą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” będą prowadzić w salach krakowskiego Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej 5.
Pomoc w odrabianiu lekcji, śpiewanie, rysowanie czy gry planszowe – to tylko niektóre formy spędzania czasu, które w każdy wtorek maja i czerwca od godz. 16 do 19 będą czekać na dzieci w wieku od 5 do 12 lat.
Pasje i talenty
– Chcemy podzielić się z nimi naszymi talentami, sercem i czasem. Studiując na wielu różnych kierunkach, gromadzimy w jednym miejscu szereg zainteresowań, które możemy pomóc odkrywać dzieciom, tworząc wyjątkową i twórczą przestrzeń do zabawy i nauki – wyjaśnia Weronika Karnasiewicz, szefowa krakowskiej wspólnoty FDNT. Jak dodaje, głównymi ideami przyświecającymi nowemu miejscu na mapie Krakowa mają być kreatywność i dobre relacje. – Jako stypendyści lubimy być ze sobą i wymyślać ciekawe sposoby spędzania wspólnego czasu. To buduje atmosferę przyjaźni i bliskości, którą chcemy objąć także tę świetlicę – zaznacza.
Jedną z atrakcji czekających na najmłodszych będą warsztaty fotograficzne i rozwijanie zainteresowań w ramach projektu „Samotne pasje”. Będą też tańce czy zajęcia muzyczne. – Mamy już takie doświadczenie, bo z sukcesem współpracujemy z jednym z krakowskich domów dziecka. To dodało nam skrzydeł i zachęciło, by rozszerzyć działalność – dodaje Mateusz Grzesik, zaznaczając, że w planach pomysłodawców świetlicy jest ogłoszenie działalności w krakowskich szkołach i domach dziecka.
Studenci są zwarci i gotowi. Mają plany i pomysły. Zapewniają jednak o otwartości na propozycje podopiecznych. – Oprócz prowadzenia oficjalnych zajęć chcemy, by również dzieci mogły podpowiadać nam różne formy aktywności. Mamy nadzieję, że świetlica będzie miejscem, w którym odkryją one swoje pasje – podkreśla M. Grzesik.
Co ważne, chęć do opieki nad dziećmi wynika nie tylko z kierunków studiów, ale także doświadczenia życiowego. Anna Młynarska mówi, że taka opieka jest jej bardzo bliska od zawsze. – Mam siedmioro rodzeństwa i wiem, jak podchodzić do dzieci, by czuły się bezpieczne i wysłuchane. Cieszę się, że mogę się zaangażować właśnie w taki projekt, bo obserwowanie i pomoc najmłodszym w ich rozwoju daje niezwykłą radość i satysfakcję z ich osiągnięć – przyznaje.
Jak św. Jan Paweł II
Opiekun duchowy krakowskiej wspólnoty studentów FNDT ks. Konrad Kozioł podkreśla, że jest bardzo dumny z nowego projektu podopiecznych. – To piękne, że młodzi ludzi chcą zaopiekować się jeszcze młodszymi, dając im propozycje spędzenia wolnego czasu, które wychodzą poza ekrany telewizorów czy smartfonów – zauważa. Dodaje, że wzorem dla młodych jest patron Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, czyli papież Polak. – To bardzo dobry przykład do naśladowania. Święty Jan Paweł II na nikogo się nie zamykał i próbował dotrzeć do każdego człowieka, w tym do najmłodszych. Można powiedzieć, że jako papież miał niezwykłą więź z młodymi i dziećmi, bo zawsze potrafił z nimi rozmawiać, angażować ich i wspólnie z nimi się modlić. Myślę, że taka postawa będzie też przyświecać naszej świetlicy – ocenia ks. Kozioł.
W prowadzenie zajęć będzie zaangażowanych ok. 20 studentów stypendystów FDNT. Na świetlicowe warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail: swietlica.sienna5@gmail.com lub pod numerem telefonu: 885 184 823. Świetlica FDNT działa dzięki wsparciu archidiecezji krakowskiej i Arcybractwa Miłosierdzia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się