Po raz czterdziesty trzeci przyznano nagrody Sybilli za Wydarzenie Muzealne Roku. Ta najważniejsza dla polskich muzealników nagroda została wręczona 31 maja wieczorem podczas uroczystej gali w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.
Do konkursu zgłoszono ponad 140 kandydatur w sześciu kategoriach. Jury pod przewodnictwem dr. Michała Woźniaka przyznało zatem sześć nagród i w każdej kategorii dodatkowo wyróżnienia. Sześć kategorii konkursowych to odpowiednio: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe i inwestycje. Oprócz tego po raz pierwszy wręczono nagrodę publiczności przyznaną w głosowaniu internetowym. Przyznawana jest także Nagroda Główna, którą dostaje jeden z wyróżnionych nagrodą w poszczególnych kategoriach. Dwie nagrody specjalne poza werdyktem jury wręczył dodatkowo minister Jarosław Sellin.
Grand Prix otrzymało Muzeum Architektury we Wrocławiu za projekt edukacyjny "Laboratorium architektury" skierowany do najmłodszych dzieci, nagrodzony także Sybillą w kategorii "Edukacja".
Nagrodzono także muzea krakowskie.
Wawelski Nowy Skarbiec Koronny otrzymał Sybillę w kategorii "Nowe i zmodernizowane wystawy stałe". Dodatkowo na Wawel powędrowała także po raz pierwszy przyznana Sybilla publiczności, która uznała Nowy Skarbiec Koronny za najciekawsze wydarzenie muzealne roku.
Krakowskie Muzeum Narodowe cieszy się Sybillą w kategorii "Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" za opracowanie naukowe i zabiegi konserwatorskie dotyczące kolekcji 232 matryc graficznych autorstwa Joachima Lelewela. W tej samej kategorii wyróżnienie odebrało Muzeum Fotografii MUFO.