Już dzisiaj rozpoczynają się uroczyste obchody 60-lecia Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowanego na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.
Wspomniane lotnisko zlikwidowano w 1963 r. z powodu rozbudowy kombinatu metalurgicznego Nowej Huty. Jednak dzięki istnieniu muzeum ten obszar cały czas pełni funkcję lotniczą. - To jedyne krajowe muzeum, która na tak wielką skalę zajmuje się dokumentowaniem historii polskiego lotnictwa. Zbiory obejmują konstrukcje od historycznych po statki powietrzne, które jeszcze nie tak dawno służyły w powietrzu. I w dodatku znajduje się w miejscu, gdzie w zasadzie rodziło się lotnictwo w niepodległej Polsce - opowiada Tomasz Kosecki, dyrektor krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Zalążkiem muzeum był powołany w 1963 r. przez Zarząd Główny Aeroklubu PRL Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim, który zaczął gromadzić eksponaty na nieczynnym już lotnisku Rakowice-Czyżyny.
Aktualnie na terenie placówki, zajmującym 25,7 ha, można obejrzeć ponad 250 samolotów, śmigłowców i konstrukcji amatorskich z całego świata. Są wśród nich unikatowe statki powietrzne z czasów Wielkiej Wojny czy 20-lecia międzywojennego. Wystawy są podzielone tematycznie. Można znaleźć między innymi ekspozycje poświęcone samolotom, śmigłowcom, lotnikom czy silnikom bądź nawet miniaturowym samolotom tworzonym przez pasjonatów modelarstwa. - Zwiedzając poszczególne elementy ekspozycji, ma się wrażenie, że niebo znalazło się na ziemi. Widok tylu wielkich maszyn lotniczych naprawdę zachwyca, a dopełnia go wiele mniejszych eksponatów w postaci uzbrojenia lotniczego, przyrządów pokładowych, mundurów czy odznaczeń - opisuje T. Kosecki.
Niezmiernie istotnym eksponatem muzeum jest śmigłowiec Mi-8 o numerze bocznym 620, który służył papieżowi Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymek po Polsce. To właśnie w tej maszynie papież Polak przelatywał nieraz nad swoimi ukochanymi Tatrami i Wadowicami.
Najnowszym samolotem, który znalazł się w zbiorach placówki, jest natomiast McDonnell Douglas F-4E-34-MC "Phantom" II, nr seryjny 67-0260, wyprodukowany w 1967 roku. Krakowska placówka edukuje jednak nie tylko poprzez wystawy. - Prowadzimy też warsztaty dla dzieci i młodzieży, które przybliżają na przykład zagadnienia związane z fizyką i historią lotnictwa. Mamy również własną modelarnię, gdzie budowane są latające modele samolotów czy balonów. Oferujemy także ciekawą ofertę lekcji muzealnych dla grup szkolnych - wymienia dyrektor MLP.
Z okazji 60-lecia istnienia muzeum już dzisiaj rozpoczną się wyjątkowe uroczystości. Na wieczór przewidziano koncert zespołu Another Pink Floyd. Z kolei na niedzielę przygotowano szereg atrakcji, w tym ekspozycje sprzętu wojskowego, wystawy edukacyjne służb mundurowych, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, Eucharystię oraz premierę książki o historii placówki, a nawet symulator spadochronowy w Gmachu Głównym Muzeum.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.muzeumlotnictwa.pl oraz fanpage'u placówki.