Nowy numer 17/2024 Archiwum

Film uwrażliwiający na kryzysy psychiczne

Już jutro, 17 czerwca, w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie odbędzie się pokaz filmu pt. "Po drugiej stronie dnia", w którym występują m.in. niepełnosprawni aktorzy Teatru EXIT.

Dzieło powstało, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi, czyli tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego.

Macieja Sikorskiego, twórcę filmu, jak również założyciela Teatru EXIT, zainspirowała wystawa „Uważaj na głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały w Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. - Wystawa miała na celu ułatwienie zrozumienia ich samych i ich problemów, a także sytuacji po opuszczeniu szpitala. Twórcy wystawy opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści - tłumaczy Sikorski.

Scenariusz został oparty na motywach "Boskiej komedii" Dantego, wędrówki przez piekło choroby i czyściec leczenia ku światłu zdrowienia. Teksty nie są jednak zaczerpnięte od Dantego, ale z cytatów z opowieści o chorowaniu leczeniu i zdrowieniu i wierszy poetów "z tamtej strony dnia", jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego.

Na zaproszenie twórcy filmu odpowiedzieli m.in. gwiazda opery Rafał Siwek i Michał Koterski, jak i współtwórcy wystawy "Uważaj na głowę" - Mateusz Biernat i Paweł Podgórski oraz aktorzy Teatru EXIT.

Film od momentu swojego powstania prezentowany jest wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy spotkanie i rozmowa z twórcami. - Prezentacje filmu odbywają się w miejscach, gdzie jego temat może być pogłębiony spotkaniem z grupami ludzi, dla których przedstawiane treści mogą być potrzebne - zaznacza Sikorski, dodając, że dzieło obejrzano m.in. w Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie oraz na licznych spotkaniach z licealistami z całej Polski. 

Pokazy mają zawsze na celu dwie rzeczy - stanowią możliwość uzyskania pomocy dla osób potrzebujących oraz wzbudzają empatię i zrozumienie u osób nie mających takich doświadczeń. Film prezentowany był już na Węgrzech, a w tej chwili w przygotowaniu są wersje językowe: włoska, niemiecka i szwedzka.

Po pokazie "Po drugiej stronie dnia", który zaplanowano w Szpitalu Klinicznym im. dr Józefa Babińskiego (ul. Babińskiego 29) 17 czerwca na godz. 18, odbędzie się spotkanie i rozmowa z aktorami Teatru EXIT. Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych przez PFRON.

Teatr EXIT to przestrzeń, w której spotykają się osoby z deficytami, w tym cierpiące na czterokończynowe porażenie mózgowe, niewidome czy niepełnosprawne intelektualnie oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe przestrzenie łączy wspólna pasja, a więc teatr i muzyka. Ich spotkanie sprowadza się do wzajemnego uczenia się siebie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy