Złocona korona królewska otaczająca iglicę wyższej wieży kościoła Mariackiego zwanej Hejnalicą, zostanie poddana konserwacji. Jej elementy zostały zdemontowane metodą alpinistyczną i przewiezione do pracowni konserwatorskiej. Mają wrócić na dawne miejsce we wrześniu.
Akcja ściągania korony odbyła się 6 lipca. Trwała przez kilka godzin i nie była łatwa, nie tylko z powodu znacznej, ponad 60-metrowej wysokości na jakiej się odbywała. Problemem był także 350-kilogramowy ciężar zamontowanej w 1666 roku korony mającej 3,5 metra średnicy i 1,2 m wysokości, wykonanej z pozłacanej miedzi. Do demontażu użyto podnośnika i lin. Rozłączono osiem elementów korony, wykonanych w kształcie stylizowanych liści i wraz z elementami mocującymi spuszczono je w koszu na dół.
Konserwacja korony, będącej prawdopodobnie kopią jej drewnianej poprzedniczki wykonanej w 1628 r. jest niezbędna, gdyż przez kilkadziesiąt lat jakie minęły od ostatniej konserwacji, dały o sobie znać negatywne skutki działania czynników zewnętrznych m.in. opadów atmosferycznych oraz niskich temperatur. Nowa warstwa złota będzie grubsza niż poprzednia i prócz waloru estetycznego będzie miała znaczenie ochronne.
Przy okazji konserwacji korony, odbędą się także prace renowacyjne przy samej wieży. Zostaną odnowione wymagające tego elementy kamienne i ceglane, poszycie dachowe i elementy drewniane przy iglicy. Prace renowacyjne odbędą się w ramach projektu "Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską" obejmującego lata 2023-25. - Będą elementem jubileuszu 45-lecia istnienia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który jest dysponentem środków finansowych z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i obecności starego centrum naszego miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO - mówi ks. Dariusz Raś, archiprezbiter kościoła Mariackiego. Zapewnia jednocześnie, że prace renowacyjne nie zakłócą modlitw odbywających się w bazylice.
Korona wykonana ze złoconej miedzi ma osiem elementów wykonanych w kształcie stylizowanych liści. Adam Wojnar