Od dziecka grają i śpiewają po góralsku. Zainspirowane pracą nad oratorium "Równoj ku Górze" trzy góralki z parafii w Miętustwie koło Czarnego Dunajca nagrały pierwszą płytę "Weselić świat cały". Premiera odbyła się na Bachledówce.
Wokalistki Sylwia Strączek, Karolina Szymusiak oraz Bernadetta Kois-Zalińska, wraz z wybitnymi i znanymi podhalańskimi muzykami (Krzysztofem Czechem, Stanisławem Galicą-Kasecką, Pawłem Trebunią-Tutką, Robertem Czechem i Pawłem Szaflarskim), w piątkowy wieczór 4 sierpnia wystąpiły przed liczną publicznością w hotelu Bachledówka.
Na ich debiutancką płytę "Weselić świat cały” złożyły się utwory z repertuaru polskich artystów (np. świetna interpretacja "Kwiatu jednej nocy" Alibabek), jak również dwie autorskie kompozycje, do których teksty napisała Zofia Truty, a muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. - Płyta nawiązuje do minionych już czasów, a tworząc repertuar, chcieliśmy odświeżyć piękne polskie utwory, niejednokrotnie zapomniane, a przez młodych nawet nieznane - twierdzą artystki.
Zespół Jedla w swoim repertuarze, oprócz utworów polskich oraz etnicznych połączonych z folklorem, posiada także pieśni patriotyczne i kolędy. Artystki często uświetniają uroczystości w swojej rodzinnej parafii NMP Królowej Polski w Miętustwie koło Czarnego Dunajca. To w tamtej świątyni nagrały jeden z pierwszych swoich teledysków. Inspiracją do nagrania płyty "Weselić świat cały" była ich praca nad oratorium "Równoj ku Górze", które powstało w 2022 r. z okazji 550-lecia obecności ojców paulinów na krakowskiej Skałce. Wydarzenie upamiętniało także postać kard. Stefana Wyszyńskiego.
Podczas premiery artystki dziękowały mecenasom płyty, m.in. zarządowi hotelu Bachledówka i pracownikom. Na scenie gościła także Z. Truty. Wśród publiczności byli najbliżsi góralek, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji kulturalnych na Podhalu, władze regionalne, przedsiębiorcy, członkowie Związku Podhalan.
Więcej o rozśpiewanych i utalentowanych góralkach napiszemy w jednym w najbliższych numerów "Gościa Krakowskiego".