Nowy numer 48/2023 Archiwum

Barok na Spiszu Niedzica 2023 - zaproszenie

Od 13 do 15 sierpnia potrwa 11. edycja festiwalu Barok na Spiszu, a jego tematem są "muzyczne podróże".

Festiwal rozpocznie się 13 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy koncertem pod tytułem "Podróż z Krakowa do Podolińca". Program będzie wycieczką po Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a zespół Scepus Baroque wykona utwory pisane na dworach królewskich i kościelnych w Krakowie, Warszawie, Łowiczu, na Jasnej Górze. Podróż zakończy się opowieścią o kapeli oo. pijarów w Podolińcu na Spiszu.

14 sierpnia festiwal zawita do drewnianego kościoła św. Sebastiana w Jurgowie. W programie znajdą się utwory z Nowego Świata, z kręgu muzyki sakralnej barokowej Hiszpanii, Katalonii, Meksyku i Peru. Będzie można wysłuchać muzycznej opowieści o tym, jak zdobywano Nowy Świat i jak miejscowe tradycje łączyły się z muzyką przywiezioną z Europy.

Finał festiwalu będzie miał miejsce 15 sierpnia w kościele św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, a bohaterką tego koncertu będzie muzyka francuska i jej cechy szczególne, a wykonawcą koncertu będzie Ensemble Overtone.

Podczas koncertów festiwalu Barok na Spiszu, jak zawsze, będzie sposobność podziwiania piękna wnętrz spiskich zabytków. Pół godziny przed każdym koncertem będzie można zwiedzać dany kościół. Przewodnikami, jak zawsze, będą miejscowi przyjaciele festiwalu, a w tym roku będą to: Maria Waniczek z Niedzicy, Józef Górka z Jurgowa oraz Barbara Kowalczyk i Alicja Wójtowicz z Łapsz Niżnych, gdzie będzie też okazja do odwiedzenia muzeum w zabytkowym Sypańcu.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja "Kulturalny Szlak", a wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu i współpracy z następującymi instytucjami: parafie w Niedzicy, Jurgowie i Łapszach Niżnych, województwo małopolskie, ZEW Niedzica SA, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Bank Spółdzielczy "Karpatia", Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, wydawnictwo Astraia oraz gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy.

Koncert w Niedzicy rozpocznie się o godz. 17, w Jurgowie i w Łapszach Niżnych - o 18.

Wydarzeniu patronuje m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy