Nie żyje malarka Teresa Stankiewicz

Artystka zmarła 9 sierpnia w wieku 95 lat. Jej pogrzeb rozpocznie się 16 sierpnia o godz. 12 na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Teresa Stankiewicz studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ukończyła w 1954 roku. Była uczennicą m.in. Zbigniewa Pronaszki, Eugeniusza Eibischa i Czesława Rzepińskiego. Jej twórczość jest wszechstronna. Obejmuje malarstwo sztalugowe, monumentalne, projekty graficzne. Wiele jej obrazów i witraży znajduje się w świątyniach. Zaprojektowała m.in. witraże do kościoła pw. bł. Anieli Salawy w Krakowie. Jej autorstwa są także obrazy drogi krzyżowej w tej świątyni. Prace T. Stankiewicz znajdują się również w wielu muzeach oraz zbiorach prywatnych. Największą kolekcję posiada Muzeum Archidiecezjalne im. kard. Karola Wojtyły w Krakowie. Znajduje się tu ok. 100 prac artystki, podarowanych przez nią w 2002 roku.

"Wszystkie dzieła Teresy Stankiewicz mają charakter metafizyczny, nawet te nieodwołujące się wprost do znaków religijnych. Forma prac artystki świadczy o osobistym przeżyciu misterium zbawienia. Jej malarstwo jest niewątpliwie eschatologiczne, odnoszące się do rzeczywistości królestwa niebieskiego" - stwierdził w 2015 r. Tadeusz Boruta przy okazji wystawy obrazów artystki w galerii Krypta u Pijarów.

"Tematy metafizyczne nurtowały mnie od początku mojej twórczości. Uważam przy tym, że ów wymiar metafizyczny może być silnie obecny, w sposób pobudzający przeżycie religijne, w obrazach, które nominalnie z tematyką religijną nie mają nic wspólnego. Niekiedy zaś trudno go znaleźć w dziełach, które twórcy określają mianem religijnych" - powiedziała wówczas malarka dla "Gościa Krakowskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..