Nowy numer 39/2023 Archiwum

Film o człowieczeństwie, które triumfuje

Na ekrany polskich kin od dziś wchodzi film "Ulmowie. Błogosławiona rodzina", którego dystrybutorem jest krakowski Rafael Film.

Film zaczął powstawać prawie 20 lat temu. Pierwszym nagranym rozmówcą w 2004 r. był brat Józefa Ulmy. Niewielu słyszało wtedy o tej bohaterskiej rodzinie czy było zainteresowanych ich historią. - Mimo to reżyser Dariusz Walusiak zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze rodzinę Wiktorii i Józefa, odkrywał nowe fakty oraz badał motywacje i uczucia zarówno jasnych bohaterów tej historii, jak i odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie - mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.

Nowe dzieło o rodzinie Ulmów nie jest już w pierwszej kolejności filmem o zbrodni i nienawiści, ale o nadziei i miłosierdziu. Jest dziełem o dobru, które pokonuje zło, o poświęceniu, którego sens wreszcie zostaje odkryty, oraz o człowieczeństwie, które triumfuje.

- Obecnie żyjemy w czasach, gdzie atakowane są tradycyjne wartości, niszczona jest rodzina, zabijane są miliony dzieci nienarodzonych. Historia rodziny Ulmów wychodzi zatem naprzeciw pytaniom o sens życia ludzkiego i ukazuje heroizm wiary - ocenia sam reżyser.

Kilkunastu świadków, których zarejestrowano na potrzeby filmu, dziś już nie żyje. Z uwagi jednak na zbliżające się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w dziejach Kościoła, czyli pierwsze wyniesienie na ołtarze całej rodziny, w tym nienarodzonego dziecka, reżyser uznał, że przyszedł czas, by zakończyć dzieło.

- Zapraszamy na projekcję, która będzie wzruszającą duchową przygodą, ale także inspiracją, bo być może skłoni widza do odpowiedzi na kilka istotnych pytań w świetle postawy Ulmów. Wszak są już błogosławieni, więc są wzorami do naśladowania - namawia do udziału w seansie P. Wręźlewicz.

Film "Ulmowie. Błogosławiona rodzina" wchodzi do polskich kin 25 sierpnia, głównie na pokazy grupowe. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.rafaelfilm.pl.

Uroczysta przedpremiera odbyła się w Łańcucie z udziałem abp. Adama Szala, ks. dr. Witolda Burda, postulatora procesu beatyfikacyjnego, władz samorządu województwa podkarpackiego oraz żyjących krewnych błogosławionej rodziny Ulmów. Organizatorem prapremiery filmu był samorząd województwa podkarpackiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast