Nowy numer 38/2023 Archiwum

W najbliższy piątek 22 września rozpoczną się 17. Pola Chwały

Organizatorzy zapraszają do Niepołomic, gdzie przez trzy dni historia stanie się pasją i zabawą.

Tegorocznym motywem przewodnim będzie średniowiecze - grupy rekonstrukcyjne z tej epoki zaprezentują broń, sposoby walki, rzemiosło, kuchnię i zwyczaje. W programie będą też akcenty dużo bardziej współczesne za sprawą dwóch rocznic (350 lat od bitwy pod Chocimiem oraz 160 lat od powstania styczniowego) i dzięki celebracji Święta 6 Brygady Powietrznodesantowej.

- W 1673 r. miało miejsce wielkie zwycięstwo hetmana Jana Sobieskiego nad wojskami tureckimi. Z tej okazji na Polach Chwały zostaną zaprezentowane sztuka wojenna i broń z połowy XVII wieku. Teatr Walki Leszka Galicy przedstawi mundury, broń i sposób walki francuskich muszkieterów. Korpus Artylerii Najemnej pokaże, jak posługiwano się XVII-wiecznymi muszkietami, a Podolski Regiment Odprzodowy zaprosi do swojego obozu wojskowego, w którym będzie można zobaczyć polską broń i stroje z tego okresu. W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa pokażemy przebieg bitwy na ogromnej dioramie, przy pomocy artystycznie wykonanych figur ówczesnego wojska - zapowiada Paweł Czereneko, odpowiedzialny za promocję Pól Chwały w mediach.

Historie związane z powstaniem styczniowym (1863) będą prezentowane przez trzy grupy rekonstrukcyjne w Parku im. Andrzeja Wimmera przed niepołomickim zamkiem, a w sobotę o godz. 16.30 na dziedzińcu zamkowym zobaczymy apel oddziałów powstańczych. Szczególnie klimatycznym wydarzeniem będzie wspólne śpiewanie pieśni z powstania styczniowego w sobotę o godz. 22.30 przed zamkiem.

Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej rozpocznie się w sobotę 23 września o godz. 9 częścią oficjalną. O 10.00 zobaczymy wspaniałą defiladę, a o 11.30 - skoki spadochronowe w wykonaniu żołnierzy tej jednostki. Później 6 brygada zaprasza na atrakcyjny program dla dzieci oraz koncert zespołu Latające Talerze.

Wiodący temat Pól Chwały, czyli średniowiecze, swoje miejsce znajdzie w okolicach Izby Regionalnej, gdzie powstanie wielki obóz z tej epoki. Będzie można z bliska podziwiać pracę garncarza, kowala, skórnika, średniowieczne stroje, barwienie tkanin i kuchnię tego okresu. Z bliska i w walce będzie też można zobaczyć zbroje i miecze, a Drużyna Wojów Wiślańskich "Krak" poprowadzi średniowieczne gry i zabawy dla dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast