Kraków. Fenomen Nowosielskiego

W auli Akademii Sztuk Pięknych (pl. Jana Matejki 13) 10 i 11 października będzie się odbywała konferencja naukowa "Profeta z Krakowa". W jej trakcie będzie omawiany m.in. fenomen Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), wybitnego malarza związanego z ASP, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców ikon.

Przez cały rok 2023 odbywają się rozmaite wydarzenia z okazji 100. rocznicy urodzin artysty. "Zainspirowani charyzmatycznym fenomenem twórczości Nowosielskiego w gronie badaczy i twórców chcemy podjąć dyskusję na temat kryzysu współczesnej sztuki sakralnej i prognozowanych możliwości jej odnowy" - deklarują organizatorzy konferencji, której patronuje "Gość Krakowski".

Obrady będą się rozpoczynały codziennie o godz. 10. Każdego dnia odbędą się dwie sesje z udziałem historyków i krytyków sztuki, malarzy i teologów. We wtorek 10 października zostaną m.in. wygłoszone wykłady ks. dr. Henryka Paprockiego - "Teologia Jerzego Nowosielskiego: przez rozpacz do zmartwychwstania" (godz.10.30-10.50) i dr Krystyny Czerni "Jerzy Nowosielski jako bohater i ofiara popkultury" (godz. 11.50-12.10), we wtorek 11 października zaś, w ramach konferencyjnej sesji "Sztuka sakralna w przyszłości - prognozy", będzie można wysłuchać m.in. wykładu o. Tomasza Biłka OP - "Widzący palec. Od zmierzchu »sztuki sakralnej« do świtu »wiary widzącej«" (godz. 10.40-11), Marty Tarabuły - "Matka Boska z kokardkami. Czy można namalować katolicyzm na nowo?" i Mateusza Środonia - "Sztuka sakralna - wyraz wiary Kościoła".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..