Służył archiwum, teraz posłuży muzeum. Zamek w Spytkowicach (powiat wadowicki) został przekazany dla potrzeb Muzeum Narodowego w Krakowie za symboliczną złotówkę rocznie.
Umowę w tej sprawie podpisali 9 października w Spytkowicach prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK i Beata Smolec, wicestarosta powiatu reprezentująca Skarb Państwa, do którego należy budynek przeznaczony na muzealne cele magazynowe i wystawiennicze. Przy podpisywaniu aktu przekazania byli obecni: Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, który zabiegał o sfinalizowanie tej transakcji, oraz prof. Wojciech Krawczuk, dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie, które przedtem użytkowało zamek spytkowicki.
- Teraz kompleks będzie służył jako pomieszczenia magazynowe dla eksponatów zgromadzonych przez Muzeum Narodowe, które będą tu przewożone np. na czas remontów siedzib Muzeum. Będzie on również pełnił funkcję instytucji kultury, w której odbywać się będą chociażby różnego rodzaju wystawy. To kolejna bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Spytkowic, ale i całego powiatu wadowickiego oraz konkretne wzmocnienie Muzeum Narodowego w Krakowie - powiedział wojewoda małopolski.
- Zamek za chwilkę stanie się miejscem, gdzie Muzeum Narodowe w Krakowie będzie pokazywać część swoich zbiorów, a przede wszystkim będzie mieć swoje magazyny, które są dla nas bezcennym nabytkiem. Magazyny dzieł sztuki, zwłaszcza te, które są w tak spektakularnym miejscu i tak dobrym pod względem konserwatorskim, to jest wielki skarb - dodał prof. Szczerski, dyrektor MNK.
Dodatkowym atutem zamku w Spytkowicach jest nieodpłatne przekazanie muzeum przez Archiwum Narodowe w Krakowie - poprzedniego użytkownika - dużej liczby regałów systemowych i konstrukcyjnych, w które obiekt został wyposażony. Przejęcie wyposażenie od Archiwum znacznie obniży całkowite koszty dostosowania obiektu do funkcji magazynu muzealnego.
Pierwotny dwór obronny w Spytkowicach powstał pod koniec XV wieku. Dzisiejszy trójskrzydłowy kształt zamku z dwiema wieżami zbudowano przed rokiem 1630. Następnie Spytkowice przechodziły w ręce Opalińskich, Lubomirskich i Potockich. Podczas II wojny światowej zamek doświadczył wielkich zniszczeń. Konieczny był generalny remont. Od 1995 r. budynek był siedzibą ekspozytury Archiwum Narodowego w Krakowie, pełniąc funkcję głównego zaplecza magazynowego. Teraz nowy rozdział w historii budowli zapisze Muzeum Narodowe w Krakowie.
Spytkowice, 9 października, po podpisaniu umowy o przekazaniu zamku. Przed jego bramą stanęli: prof. Andrzej Szczerski (po lewej), prof. Wojciech Krawczuk, Beata Smolec i Łukasz Kmita. Malopolski Urząd Wojewódzki