Wydarzenie połączone będzie z kwestą na rzecz placówek prowadzonych w Ukrainie przez siostry józefitki.
Koncert stanie się hołdem wielu artystów dla św. Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia - bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na oratorium, które w Krakowie będzie miało swoją premierę, składa się kilkanaście pieśni na głosy solowe, chór i orkiestrę. Ich teksty poświęcone są postaciom obu wielkich Polaków. Jego ramami będą zaś części stałe Mszy św. (Missa brevis, Kyrie, Sanctus, Agnus Dei).
Oratorium zostało skomponowane przez Włodzimierza Krawczyńskiego do słów krakowskiego poety, reżysera Telewizji Polskiej, krytyka filmowego - nieżyjącego już Tadeusza Szymy. Na scenie Filharmonii Krakowskiej zobaczymy zaś prawie 130-osobowy chór powstały z połączonych sił Chóru Mariańskiego, Społecznego Chóru przy Filharmonii Krakowskiej oraz chóru Basilica Cantans z archikatedry częstochowskiej przy współpracy z Krakowską Młodą Filharmonią pod batutą Tomasza Chmiela. Do udziału w koncercie zostali też zaproszeni soliści sceny operowej - Edyta Piasecka, Jacek Ozimkowski i Maria Hubluk. Za narrację, w której usłyszymy teksty Jana Pawła II, odpowiada z kolei Leszek Długosz.
Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie filharmonii. Materiały organizatorówKoncert zakończy "Modlitwa do św. Jana Pawła II", skomponowana w tym roku przez W. Krawczyńskiego.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w kasie Filharmonii Krakowskiej, jednak portfel warto mieć przy sobie, bo podczas wydarzenia zaplanowana jest kwesta na rzecz ośrodków prowadzonych w różnych częściach Ukrainy przez siostry józefitki z Polski.
Partnerem głównym koncertu jest województwo małopolskie, a partnerami - wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Narodowe Centrum Kultury i Filharmonia Krakowska. Na oratorium zaprasza zaś Jolanta Janus, pomysłodawczyni projektu i jego organizatorka.